Māca, kā iepazīt pasauli

Citas ziņas
2019. gada 18. septembris 09:09

Interese par dabaszinātnēm un eksaktajiem priekšmetiem jāveido jau 2. vai 3. klasē.

Tā uzskata lielvārdietis Jānis Lūsis, kurš interešu izglītības centru Lielvārdi vada jau septīto gadu – kopš tā pirmsākumiem. Tiekamies šī mācību gada pirmās micro:bit robotikas nodarbības laikā, kurā teju divdesmit 3.–7. klases puiši gan no Lielvārdes, gan Ogres un Ķeguma ar lielu interesi cenšas iedziļināties dizaina domāšanā. J. Lūsis, kurš uzskata sevi par Lielvārdes patriotu, tikko ir atgriezies no Skola 2030 pedagogu apmācības kursiem, kurp devies, lai iegūtu papildu zināšanas. Viņa aicinājums ir pedagoga darbs, kuram viņš pievērsies pēc daudziem žurnālistikā nostrādātiem gadiem.

Interese liela

Uz interešu izglītības centru Lielvārdi novada bērni pēc skolas nāk uz nodarbībām dažādos t.s. pulciņos, kuros tiek apgūta programmēšana, elektronika, robotika, mēroga modelēšana u.c. Pirms diviem gadiem durvis vēra Mārītes Montesori māja, kurā pirmsskolas un sākumskolas bērni var izvēlēties sev piemērotas nodarbības individuāli vai nelielās grupās. Katru mēnesi tehnoloģiju pulciņus un Mārītes Montesori māju apmeklē vairāk nekā 200 bērnu. Centrā Lielvārdi regulāri tiek organizētas arī izglītojošas tematiskās nodarbības dabaszinībās skolēniem no visas Latvijas. Šeit 1.–6. klašu  skolēniem tiek piedāvāti dažādi eksperimenti ar gaismu, skaņu, elektrību un magnētiem, bet 4.–12. klašu skolēniem ir iespēja apgūt 3D modelēšanas un 3D drukas pamatus u.c. 

Sešu gadu darbības laikā Lielvārdu tematiskās mācību nodarbības apmeklējuši vairāk nekā 20 tūkstoši skolēnu no teju visiem Latvijas novadiem. Visbiežāk ciemojušies bērni no Rīgas, Ogres, Jēkabpils un Mārupes novadiem, ir uzņemti skolēni arī no Liepājas, Ventspils, Alūksnes, Dagdas un Daugavpils novadiem. Centra darbību nodrošina SIA Lielvārds, kurai tā šobrīd ir vienīgā šāda veida mācību iestāde. J. Lūsis atzīst, ka bērniem ir liela interese par tehnoloģiju pulciņiem – 3D modelēšanu, robotiku, programmēšanu. «Tie, kas apgalvo, ka 3D modelēšanu var mācīt tikai vidusskolēniem, kļūdās. To var un vajag mācīt jau 4. klases skolēniem. Programmēšanu var mācīt 2. un 3. klases audzēkņiem. 

Bērnos jau savlaicīgi ir jārada interese un izpratne, jāattīsta telpiskā domāšana,» pauž J. Lūsis. Nodarbības notiek reizi nedēļā, un mēnesī vecākiem bērnu interešu izglītība izmaksā 26 eiro. Lielvārdes novada bērniem maksa ir zemāka, vecākiem ir jāmaksā vien 14 eiro, jo pašvaldība jau piecus gadus mācības līdzfinansē. «Pašvaldības darbinieki ir sapratuši, ka sapirkt skolām mācību aprīkojumu, izstrādāt metodiku un apmācīt pedagogus ir sarežģīti un tam nepieciešami lieli resursi. Tā kā Lielvārdi iet līdzi laikam un strādā ar jaunākajām tehnoloģijām, mums ir vieglāk nodrošināt kvalitatīvu mācību procesu,» uzskata J. Lūsis.


Visu rakstu lasiet 18. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.