
Satversmes tiesa atzinusi, ka Satversmei neatbilst Kredītiestāžu likuma norma, kas nosaka pamatkapitāla palielināšanu. Sūdzību Satversmes tiesā bija iesnieguši kopumā septiņi a/s Parex banka mazākuma akcionāri.
Apstrīdētā norma par spēkā neesošu atzīta no sprieduma pasludināšanas dienas. Jāpiebilst, ka Satversmes tiesas spriedums stājas spēkā nekavējoties un nav pārsūdzams.
Jāatgādina, ka pieteikumu iesniedza juridiskās personas, proti, investīciju ieguldījumu fondi, kuriem pieder daļa no Parex banka pamatkapitāla. Sākotnēji kopējā pieteicēju dalība pamatkapitālā bija 8,4%, bet palielinot bankas pamatkapitālu tas sarucis līdz 2,1%.
DB jau rakstīja, ka šajā lietā valdīja krasa viedokļu atšķirība. Satversmes tiesai būtu jāizbeidz pēc Parex banka mazākuma akcionāru pieteikuma ierosināto lietu saistībā par Kredītiestāžu likumā noteikto normām, pēc kurām notiek kredītiestādes pamatkapitāla palielināšana.
Tā uzskatīja Saeimas pārstāvis zvērināts advokāts Mārtiņš Paparinskis. Viņš lūdza Satversmes tiesu izbeigt tiesvedību un noraidīt pieteikumu pēc būtības. M.Paparinskis uzsvēra, ja tiesa atzīs apstrīdēto normu par neatbilstošu Satversmei, varētu sekot sankcijas no Eiropas Komisijas, kā arī tad Latvija pārkāptu Eiropas Savienības normu, kas neļauj sniegt valsts atbalstu.
Pieteicēju puses pārstāvis zvērināts advokāts Viktors Tohonovs uzskatīja, ka šī lieta ir salīdzinoši vienkārša un jāatbild faktiski uz vienu jautājumu, vai nacionalizācija bez kompensācijas ir pieņemama. Advokāts pauda viedokli, ka Parex banka esot vienkārši nacionalizēta, bet akcionāri esot izstumti no bankas bez jebkādas iespējas uz kompensācijām.
Viņš arī atzīmēja, ka mazākuma akcionāriem tikusi liegta iespēja piedalīties bankas glābšanā ar naudu, jo neviens pat to neesot piedāvājis. Uz jautājumu, vai mazākuma akcionāri būtu to darījuši, advokāts piebilda, ka 2009.gadā noteikti, jo tad viņi būtu varējuši ieguldīt pat pārsimts miljonus latu.
Otrs pieteicēju puses pārstāvis zvērināts advokāts Aivars Lošmanis uzsvēra to, ka kopumā aizskartas gan īpašumtiesības, gan arī tiesiskā paļāvība. Tam gan nepiekrīt M. Paparinskis, kurš norādīja, ka pieteicēju akcijām neesot ekonomiskās vērtības, tāpēc viņi nav uzskatāmi par īpašniekiem Satversmes 105. panta izpratnē. Jautāts, vai var nosaukt, kad tad ekonomiskā vērtība mazākumu akcionāru akcijām zudusi, advokāts gan atbildēt nespēja. Viņš tikai piebilda, ja kaut kā nav, tad to arī nevar samazināt.
Šā gada 23.februārī Ministru kabinets pieņēma lēmumu palielināt līdzdalību bankas pamatkapitālā. Šā lēmuma rezultātā pamatkapitāls būtiski palielināts un attiecīgi samazinājusies pieteikuma iesniedzēju dalība, uzskata pieteikuma iesniedzēji. Tas radījis nelabvēlīgas sekas, piemēram, samazinājies izmaksājamo dividenžu apmērs, kā arī samazinājusies iespēja ietekmēt bankas darbību.