Ministru kabinets otrdien atkārtoti atlika lemšanu par to uzņēmumu sarakstu, kuros drīkstēs veikt darbinieku «materiālo motivēšanu».

Šoreiz piedāvātajā sarakstā bija astoņi uzņēmumi, kas ir vairāk nekā divreiz mazāk nekā sākotnēji piedāvātās 20 kapitālsabiedrības.

Visplašākās diskusijas valdībā izraisīja Latvenergo koncerna, Latvijas dzelzceļa koncerna un Latvijas pasta neiekļūšana šajā sarakstā. Iespēju atļaut prēmēt arī šo uzņēmumu darbiniekus tiks izvērtēta līdz nākamajai valdības sēdēi.

Pirms nedēļas valdība vienojās, ka prēmējamo kompāniju saraksts ir pārāk garš. Tas tika veidots, atlasot uzņēmumus pēc to atbildības sešiem kritērijiem, nosakot, ka kompānijām jāatbilst vismaz pieciem no tiem. Ministru kabinets lēma, ka priviliģēto uzņēmumu sarakstā tie varēs iekļūt tikai tad, ja atbildīs visiem kritērijiem.

Vēlreiz izvērtējot kompāniju atbilstību, sarakstā atstāta VAS Latvijas valsts meži, VAS Starptautiskā lidosta Rīga, a/s Latvijas autoceļu uzturētājs, VAS Latvijas gaisa satiksme, SIA LDz Cargo, SIA LDz ritošā sastāva serviss, VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs un SIA Getliņi EKO.

Sarakstā nav iekļuvis arī Rīgas ūdens, Latvijas Jūras administrācija, Ceļu satiksmes drošības direkcija u.c.

Lai drīkstētu «materiāli motivēt» savus darbiniekus, kapitālsabiedrībām būs jāstrādā transporta, enerģētikas, sakaru, mežsaimniecības vai ūdens apgādes nozarē. Citi nosacījumi paredz, ka uzņēmumiem nedrīkst būt nodokļu parādu, tos nedrīkst dotēt no valsts vai pašvaldību puses, tiem jāstrādā konkurences apstākļos, to rentabilitātei jāpārsniedz 4%, kā arī jāgūst peļņa.

Valsts kapitālsabiedrībās šogad un nākamgad ir aizliegts maksāt prēmijas, bet likumā Ministru kabinetam dots uzdevums izstrādāt to uzņēmumu sarakstu, uz ko šis aizliegums neattiecas.