Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību saraksts, kur drīkstēs veikt «materiālo stimulēšanu» būs īsāks par plānotajiem 20 uzņēmumiem.

Otrdien jautājums par valsts kapitālsabiedrību sarakstu, kur drīkstēs maksāt prēmijas, Ministru kabinetā izraisīja plašas diskusijas. Valdība nolēma sarakstu vēl uzlabot un atkārtoti par to lemt pēc nedēļas.

Tomēr tā vienojās par sešiem kritērijiem, ko kapitālsabiedrībām būs jāizpilda, lai tās varētu iekļūt šajā sarakstā. Salīdzinājumā ar iepriekš izstrādāto noteikumu projektu, klāt nācis viens kritērijs - maksāt prēmijas varēs valsts kapitālsabiedrības, kas darbojas transporta, enerģētikas, sakaru, mežsaimniecības vai ūdens apgādes nozarē.

Citi nosacījumi paredz, ka uzņēmumiem nedrīkst būt nodokļu parādu, tos nedrīkst dotēt no valsts vai pašvaldību puses, tiem jāstrādā konkurences apstākļos, to rentabilitātei jāpārsniedz 4%, kā arī jāgūst peļņa.

Iepriekš bija paredzēts, ka kapitālsabiedrībām būs jāizpilda vien četri no šiem kritērijiem, tomēr valdība lēmusi par stingrāku nostāju, tādēļ uzņēmumu saraksts tiks revidēts, pārbaudot, vai tajā iekļautie uzņēmumi atbilsti visiem sešiem kritērijiem.

Db jau ziņoja, ka «materiālo stimulēšanu paredzēts atjaunot, piemēram, Latvenergo un tā koncernā esošajiem uzņēmumiem, Latvijas Dzelzceļā, kā arī ar šo uzņēmumu saistītajos uzņēmumos, Latvijas Valsts mežos, Rīgas ūdenī, Getliņos EKO, Latvijas pastā, Latvijas Gaisa satiksmē, Ceļu satiksmes drošības direkcijā, Latvijas Jūras administrācijā, Autotransporta direkcijā, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā u.c.

Nepieciešamību pārskatīt prēmējamo uzņēmumu sarakstu premjerministrs Valdis Dombrovskis pamato ar to, ka «treknie gadi» ir pagājuši. Viņš norāda, ka prēmiju izmaksas apturēšana nav uz visiem laikiem.

Valsts kapitālsabiedrībās šogad un nākamgad ir aizliegts maksāt prēmijas, bet likumā Ministru kabinetam dots uzdevums izstrādāt to uzņēmumu sarakstu, uz ko šis aizliegums neattiecas.