Latvijas lielāko mūzikas festivālu "Positivus" un "Summer Sound" rīkošana pašlaik norit pēc plāna un to organizatori cer, ka pasākumi, neraugoties uz pašreizējo Covid-19 uzliesmojumu, notiks paredzētajā laikā. 

"Līdz festivālam ir četri mēneši, tādēļ šobrīd izsludinātie ierobežojumi tos tiešā veidā neskar. Protams, ka mēs vērojam vispārējo situāciju visā pasaulē un, ja tā pasliktināsies un ierobežojumi tiks pagarināti, mēs attiecīgi uz to reaģēsim.Tāpat ir jāņem vērā, ka mūsu situācija būs atkarīga no situācijas ārvalstīs," biznesa portālam db.lv sacīja festivāla "Positivus" rīkotājs Ģirts Majors. Festivāls Salacgrīvā plānots no 17. līdz 18. jūlijam.

"Līdz ārkārtas situācijai valstī mums bija otrs labākais biļešu pārdošanas rādītājs. Protams, pēc ārkārtas situācijas izziņošanas biļešu pārdošanas rādītāji ir ievērojami kritušies," atzīst "Positivus" rīkotājs.

Viņš piebilst, ka, ja vien pasākums teorētiski varēs notikt, tiks darīts viss nepieciešamais, lai pielāgotos tā brīža situācijai, lai pasākums varētu droši notikt.

Vaicāts, vai šobrīd jūtama sponsoru piesardzība, Ģ. Majors atbild, ka visi pašlaik vēro situāciju un vēlas saprast, vai pasākumi vasarā varēs notikt, kā plānots. "Arī zaudējumu apmērs būs atkarīgs no tā, vai festivāls notiks, vai tiks pārcelts utt. Katrā situācijā iespējamo zaudējumu apmērs būs atkarīgs no tā, kāda būs vienošanās ar māksliniekiem, piegādātājiem utt," komentē Ģ. Majors.

Pēc plāna norit arī festivāla "Summer Sound" organizēšana, kas 24.-25. jūlijā plānots Liepājā. "Mūsu lielākais izaicinājums, līdzīgi kā daudziem citiem pasākumu organizatoriem, uzņēmējiem un citiem sabiedrības locekļiem, ir neziņa un neskaidrība par nākotni. Ir grūti šādā situācijā strādāt, bet esam pacietīgi un saprotoši, turpinām darboties pēc mūsu iepriekš izveidotā plāna un aktīvi sekot līdzi izmaiņām visā notiekošajā," sacīja Alise Pabērza, festivāla "Summer Sound" pārstāve.

Uz šā gada festivālu biļetes sāka tirgot agrāk nekā iepriekšējos gados, tāpēc uz šo brīdi tās ir pārdotas pat vairāk nekā 2019. gadā.

Vaicāta par sponsoru nostāju, A. Pabērza atbild: "Mums ir ilggadēji sponsori un sadarbības partneri, ar kuriem jau esam izrunājuši šā brīža situāciju. Viņi ir saprotoši un mēs kopīgi turpinām darboties pie festivāla organizēšanas."

Viņa piebilst, ka, tuvojoties festivālam, varēs skaidri redzēt, cik daudz korekciju Covid-19 būs vai nebūs ieviesis - sākot no ceļošanas ierobežojumiem, kas uz festivālu liegtu ierasties māksliniekiem, līdz pat pulcēšanās ierobežojumiem un pasākumu norises aizliegumiem.

Tāpat turpinās darbs pie festivāla "Laba Daba" organizēšanas. Festivāla organizatoru pārstāve Kristīne Pinkule stāstīja, ka "Laba Daba" komanda seko līdzi situācijas attīstībai ar Covid-19 kā Latvijā, tā pasaulē. Viņa norāda, ka šobrīd runāt par festivāla atcelšanu vai pārcelšanu, ņemot vērā, ka tā norise plānota teju vasaras izskaņā, būtu pāragri. 

"Mēs gribētu ticēt, ka sabiedrība ir spējīga solidarizēties un ievērot sociālās distancēšanās un pašizolācijas nosacījumus, lai situācija ar slimības izplatību tiktu ierobežota, un vasarā mēs visi varētu sākt atgriezties ierastākā ritmā. Arī gadījumā, ja ārkārtas situācijas ierobežojumi netiks atcelti 14.aprīlī, ar lēmumu par festivāla atcelšanu vai pārcelšanu uzreiz nesteigsimies, bet, līdzīgi kā šobrīd, sekosim līdzi notikumu attīstībai un izvērtēsim potenciālos riskus, pirms pieņemsim kādus lēmumus," komentē K.Pinkule.

Viņa norāda, ka līdz 7.augustam, kad plānots festivāls "Laba Daba", vēl ir apmēram pieci mēneši, kuru laikā situācija var mainīties. 

Festivāla organizatoru komanda seko līdzi un ievēro ne tikai atbildīgo dienestu un organizāciju sniegtos norādījumus, bet arī konsultējas ar nozares kolēģiem. "Līdzīgu nostāju pašlaik ietur vairums vasaras festivālu pasaulē. Mēs ļoti ceram uz katra sabiedrības locekļa atbildību esošajā situācijā – solidarizējoties un strikti ievērojot piesardzības pasākumus mums kopā ātrāk izdosies atveseļoties kā fiziskā, tā emocionālā un ekonomiskā ziņā," domā K.Pinkule.

Viņasprāt, viens no izaicinājumiem, līdzīgi kā visās citās nozarēs, ir nenoteiktība un neskaidrība par to, cik ilgi ārkārtas situācija un dažādi citi ierobežojumi būs spēkā. Neziņa nedaudz ietekmē arī biļešu tirdzniecības apjomu. 

"Mēs gan gribētu aicināt ar biļešu iegādi nevilcināties, jo tas ir izdevīgāk abām pusēm – gan festivālam, gan pašam apmeklētājam. Festivālam tas ļauj precīzāk prognozēt apmeklētību un attiecīgi visus nepieciešamos resursus un naudas plūsmas ieplānot precīzāk un lietderīgāk. Savukārt, apmeklētājs tādā veidā tiek pie festivāla biļetēm par izdevīgāku cenu, kas jo īpaši svarīgi varētu būt šogad, kad liela daļa cilvēku sāk rūpīgāk plānot izdevumus. Nevajag baidīties, ka festivāla biļešu nauda kaut kur varētu pazust gadījumā, ja nonākam pie scenārija, ka festivāls ir jāpārceļ vai jāatceļ," norāda K. Pinkule.

Viņa informē, ka šādos gadījumos festivāla organizatori rīkosies atbilstoši likumdošanai un saistošajiem līgumiem – biļetes būs derīgas arī tad, ja festivāls būs jāpārceļ, kā arī tiks nodrošināta naudas atgriešana tiem, kuri nevēlēsies apmeklēt festivālu gadījumā, ja tas tiktu pārcelts.

K. Pinkule pauž, ka arī atsevišķi sadarbības partneri, tajā skaitā festivāla sponsori, kļūst piesardzīgāki, jo notiekošais skar dažādu nozaru darbību. 

"Mums ir prieks, ka ir sadarbības partneri, kuri esošo situāciju uztver kā izaicinājumu pozitīvu pārmaiņu virzienā. Dažādie ierobežojumi veicina radošu risinājumu un pieeju rašanos. Mums visiem kopīgi jāsaprot, ka šobrīd svarīgākais ir ievērot slimības ierobežošanas nosacījumus, paralēli domājot par risinājumiem situācijai pēc krīzes. Mūsu visu uzdevums - būt pēc iespējas gatavākiem, lai pēc ārkārtas situācijas ierobežojumu atcelšanas, pēc iespējas ātrāk varam turpināt strādāt, tādējādi veicinot ātrāku kopējās ekonomiskās situācijas uzlabošanos," pauž K. Pinkule.

Pēc viņas domām, no krīzes situācijas izkļūsim veiklāk, ja spēsim jaunos apstākļus pieņemt, saprast un pielāgoties tiem. Līdzīgi kā šobrīd notiek visas sabiedrības solidarizēšanās, paliekot mājās, šādu solidarizēšanos būs jāmēģina saglabāt arī pēc ārkārtas situācijas beigām – turpinot darboties, tādā veidā atbalstot citam citu. 

"Nav tā, ka cilvēki nopērk biļetes un festivāla organizatori uz to nopelna. "Ķēdīte", kura iegūst no situācijas, kurā pasākumi notiek, ir ļoti gara un kompleksa. Tur nav tikai viens pārdevējs un viens pircējs," uzsver K. Pinkule.

Šobrīd vīruss nav radījis neplānotas izmaiņas festivāla "Laba Daba" norisē. Laiks līdz festivālam vēl ir pietiekoši, un organizatoriem ir iespēja gatavoties tā, lai festivāls norisinātos kā plānots. Arī mākslinieki, tostarp ārvalstu, pauž cerību, ka sabiedrības vienotībā ir spēks un kopīgi esošo situāciju varam pārvarēt. Līdz ar to arī "Laba Daba" organizatori aicina ikvienu šobrīd izturēties atbildīgi, ievērot atbildīgo dienestu norādījumus un palikt mājās. Jo disciplinētāki būsim šodien, jo lielāks un drīzāks prieks būs par atkalredzēšanos un iespēju baudīt kultūru un normālu, ierastāku ikdienas ritmu.