Latvijas Universitātes (LU) rektora amata kandidāti pretrunīgi vērtē iepriekšējos četros gados paveikto, viņu redzējums par augstskolas turpmāko attīstību ir atšķirīgs

Abu kandidātu uz LU rektora amatu – esošā universitātes vadītāja Indriķa Muižnieka un LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāna, AS Olainfarm padomes priekšsēdētāja Gundara Bērziņa – galvenā prioritāte ir augstskolas virzība uz izcilību. I. Muižnieks sola darīt visu iespējamo, lai LU gūtu lielākus panākumus starptautiskajā pētniecības telpā un novērst studiju programmu fragmentāciju un dublēšanos, attīstot vairāku jomu kopīgas studijas. Savukārt Gundara Bērziņa plāni ir ievērojami ambiciozāki – viņš LU vēlas redzēt ne tikai kā vienu no labākajām augstskolām Baltijā, bet kā pašu labāko. Viņš uzskata, ka LU pārvaldība ir kļuvusi sarežģīta, atbalsta sistēma fakultātēm un institūtiem samazinājusies, reālie darba darītāji nav iesaistīti lēmumu pieņemšanā. Viņš sola, ka viņa vadībā amatus neieņems politiski vai citādi angažēti cilvēki, kā arī bijušie Valsts Drošības komitejas biedri vai ziņotāji. I. Muižnieka kandidatūru izvirzījušas trīs fakultātes, seši zinātniskie institūti un LU Botāniskais dārzs, bet G. Bērziņa kandidatūru – piecas fakultātes. LU rektora un Senāta vēlēšanas notiks augstskolas Satversmes sapulcē 24. maijā.

Vērtējums pretrunīgs

Indriķis Muižnieks savu veikumu iepriekšējos četros gados vērtē atzinīgi. «2015. gadā dotie solījumi ir izpildīti, par ko arī ir gandarījums. Pieaudzis LU studentu un darbinieku skaits, samazinājies darbinieku vidējais vecums. LU struktūrā iekļāvušies seši zinātniskie institūti, pieaugusi zinātnisko institūtu loma universitātes dzīvē. Vairāk nekā 60% LU zinātnieku publicēto žurnālu rakstu ir Q1 un Q2 ranga izdevumos. Esam sekmīgākā Latvijas zinātniskā institūcija Horizon2020 programmā. LU izveidotas Latvijā unikālas Bonusa un Efektīvās sadarbības programmas, kuras sekmē zinātniskā darba kvalitāti un sadarbību ar uzņēmējiem,» klāsta LU rektors. Administrācija nedzīvo atrauti no pārējā universitātes personāla, finansējums ir cieši piesaistīts reālajiem panākumiem un ienākumiem, viņš norāda. Būtiski pieauguši arī saimnieciskās darbības ienākumi. Turklāt visiem LU darbiniekiem tagad tiekot nodrošināta veselības apdrošināšana. Šajos četros gados veiksmīgi attīstījies LU Akadēmiskais centrs, kurā efektīvi darbojas Dabas un Zinātņu mājas.

Visu rakstu lasiet 20. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.