Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators «Conexus Baltic Grid» pašlaik vērtē iespējamību ieviest izsoli Inčukalna pazemes gāzes krātuves rezervācijas jaudām, pastāstīja «Conexus» valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne.

Viņa teica, ka Inčukalna rezervācijas jaudas izsolīšanas ieviešana ir sarežģīts lēmums.

«Pirmkārt, visi produkti un veidi, kā mēs tos tirgojam, ir jāsaskaņo ar regulatoru. Mums pašiem to nav tiesību izlemt. Taču, jā, mēs pašlaik vērtējam, vai ieviest izsoles. Otrkārt, gadi atšķiras. Tādā gadā kā šis izsoles princips būtu strādājis perfekti. Taču 2018.gadā izsole visdrīzāk radītu finanšu zaudējumus. Tādēļ, lai izšķirtos par šo soli, ir nepieciešama iespēja rīkoties elastīgi, un tās pašlaik mums nav. Mums jau oktobrī ir jāpieņem lēmumi par 2020.gada sezonu, lai gan, kādas tad būs gāzes cenas, nav skaidrs pat indikatīvā līmenī,» stāstīja «Conexus» vadītāja.

Kotāne teica, ka pašreiz ir ieplānots septembrī tikties ar visiem tirgotājiem, kuri strādā Baltijas valstīs, lai saprastu, kādas ir viņu ieceres un kas viņus varētu interesēt nākamajos gados. «Varbūt pat parādās tirgotāji, kuri vēlas gāzi glabāt trīs, četrus un piecus gadus,» teica «Conexus» valdes priekšsēdētāja, piebilstot, ka, piemēram, atvērsies Somijas tirgus un tur izveidosies iespējas saslēgties ar Inčukalnu.

«Somijā ir tirgotāji, kurus interesē daudz stabilākas gāzes piegādes, kad katru dienu notiek fiksēta apjoma gāzes piegādes. Latvijā tirgotājus krātuve vairāk interesē elastības dēļ, lai šodien gāzi var ņemt, rīt - nē. Ja mums tagad pavērsies Somijas tirgus, tad arī krātuvei ir jāpielāgojas šīm jaunajām tendencēm,» teica Kotāne, stāstot, ka pēc šīs iesūknēšanas sezonas ir pareizais brīdis, kad produktus pārskatīt un aptaujāt klientu vēlmes par nākamajiem gadiem.

Jautāta, vai pēc tam «Conexus» ies pie Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) un lūgs pārskatīt līdzšinējo regulāciju, Kotāne teica, ka regulācijai ir vairākas daļas. Viena lieta ir kopējie atļautie ieņēmumi, tādēļ, iespējams, pat nepārskatot kopējo tarifa līmeni, var pārskatīt produktu klāstu un veidus, kā tie tiek piedāvāti.

«Tas ir vienkāršāks process, un, iespējams, tieši šis ceļš ir jāiet, lai laicīgi paspētu uz nākamā gada sezonu. Uzglabāšanas sektorā unikāls ir tas, ka pilnai skaidrībai ir jābūt jau līdz martam. Ja tas ir vēlāk, tad mūsu klienti vairs nespēj reaģēt. Lai pasūtītu kuģi ar sašķidrināto dabasgāzi, tam vajag vismaz divus mēnešus, tad kamēr vēl kuģis ierodas utt. Tā ir ilga plānošana,» teica «Conexus» vadītāja.

Uz jautājumu, vai «Conexus» gribētu elastīgu sistēmu, lai spētu izlemt, ka kādā gadā tiek rīkota jaudas izsole, bet citā veikta jaudas rezervācija ierastajā ceļā, Kotāne teica, ka Eiropā daudzas krātuves rīko jaudu izsoles katru gadu. Parasti izsoles notiek agrā pavasarī, piemēram, martā, kas nozīmē, ka tirgotājam jau martā ir jāzina, vai viņam krātuvi vajadzēs vai nē, lai gan gāzes cenas vēl nav nostabilizējušās. «Attiecīgi vai nu tu nopirki krātuves jaudu, vai nē. Bet cena izsolē ir augstāka vai zemāka atkarībā no pieprasījuma. Tas ir citādāk, nekā Latvijā līdz šim ir bijis. Tādēļ tas arī nav viegls lēmums,» viņa skaidroja.