Lietuvas pārvades sistēmas operators "Litgrid" pirmdien pieslēdzis tīklam pirmo eksperimentālo viena megavata bateriju, sperot soli uz enerģijas uzkrāšanas iekārtu sistēmas izveidi.

Tam būs liela nozīme valsts turpmākās enerģētiskās neatkarības nodrošināšanā un energosistēmas sinhronizācijā ar pārējās Eiropas tīklu.

Kā norādījis "Litgrid" vadītājs Roks Masjulis, šī baterija ir pirmais pilotprojekts Baltijas valstīs, kura gaitā uzņēmuma speciālisti testēs tās darbību pārvades tīklā reālajos energosistēmas darba apstākļos un pētīs tās sniegtās iespējas.

"Tā ir pirmā baterija, kas palīdzēs mums iemācīties labāk pārvaldīt savus tīklus, stabilizēt frekvences, kontrolēt spriegumus un citus tehniskos parametrus un iegūt vajadzīgo pieredzi," ceremonijā Viļņas transformatoru apakšstacijā uzsvēris Lietuvas enerģētikas ministrs Daiņus Kreivis.

"Ar šo projektu mēs ne tikai gādājam par enerģētisko neatkarību, bet arī veidojam nākotni, jo baterijām kā stabilizācijas avotam būs ļoti svarīga loma atjaunīgās enerģētikas integrēšanā," viņš piebildis.

Valsts enerģētikas uzņēmumu grupas "Epso-G" kompānija "Energy Cells" līdz nākamā gada oktobrim plāno Lietuvā izveidot četru enerģijas uzkrāšanas iekārtu sistēmu, kuras kopējā jauda būs vismaz 200 megavati. Projekta vērtība sasniegs aptuveni 100 miljonus eiro.

Šī sistēma, kas būs bāzēta Viļņas, Alītas, Utenas un Šauļu apakšstacijās, kļūs par ātru un elastīgu avārijas jaudas rezervi, kam jāgarantē drošs un stabils Lietuvos energosistēmas darbs līdz sinhronizācijai ar pārējās Eiropas tīkliem vai izolēta energosistēmas darba laikā, norāda "Litgrid".

Vienlaikus, kā izteicies Kreivis, Lietuva pie 200 megavatu robežas neapstāsies.

"Domājam, ka nākotnē mums noteikti būs lielākas baterijas. 200 megavati ir pirmais solis, jo, turpinot attīstīt atjaunīgo enerģētiku, būvējot vēja parkus jūrā, attīstot tos uz sauszemes, integrējot aizvien vairāk saules bateriju, ar to (..) nepietiks," norādījis ministrs.

Baterijas piegādās enerģijas uzkrāšanas tehnoloģiju kompānija "Fluence", kuras dibinātāji ir uzņēmumi "Siemens" un AES.