Ilgais ceļš līdz vīnam

Ražošana
2019. gada 6. septembris 11:19

Šis ir labs vīnogu ražas gads; novāks trīs līdz četras tonnas no gandrīz hektāra plaša lauka.

Ar tādu ražību lepojas viens no Latvijā lielākajiem jaunāko galda šķirņu vīnogu kolekcijas īpašniekiem Gatis Kužums. Kopumā viņa rūpals ir ap 400 galda un vīna vīnogu šķirņu aptuveni divu hektāru lauku platībā. Vēl arī piemājas mātes dārzs paša eksperimentiem un sešus metrus platā, 40 metrus garā siltumnīca.

Atšķirībā no pērnā, kas bija izcils ražas gads, šajā krietna daļa augu pavasarī apsala, kā arī pa dārzu plosījās īstā miltrasa un lapsenes, bites, mušas, putni. Tomēr pagājušās nedēļas beigās jau novākta pirmā tonna vienas šķirnes ogu. Vīnogu kvalitātes rādītāji šķiet labi. Skābes saturam sulā zelta vidusceļš – seši grami litrā.

Vīns – tikai no vīnogām

Un šis ir atspēriena gads jaunam darba cēlienam. Proti, saimnieks, kurš pēc katra sava krūma var pateikt, kas tā par šķirni, un ar vīnogu audzēšanu nodarbojas jau vairākus gadu desmitus, nu ir atvēzējies arī nopietnākai vīna gatavošanai. Licence jau izņemta, pirmās akcīzes markas iegādātas, bet vīndara prasmju ugunskristības būs 13. septembrī, kad tiks apbalvoti labākie no labākajiem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā jeb noslēgsies Baltijas mēroga rīkotais konkurss vīniem – Baltijas kauss. Tajā startē arī SIA Vīna-Oga.

Taujāts par konkurenci, viņš aizrautībā iekarst, jo Latvijā tik sīva tā nemaz neesot. Te, neskaitot lielos, ir tikai pāris mājas vīndaru. «No kā ir vīns? Nejauciet ar raudzētajiem dzērieniem! Īsts vīns ir tikai no vīnogām! Iestādes piever acis uz rabarberu, ābolu u.c. dzērieniem, kuru etiķetēs atļauts lietot terminu vīns. Taču, ja runā par tiešajiem konkurentiem, viņu starpā izceļos, jo atrodos valsts dienvidos ar velēnu karbonāta augsni – piemērotāko, kas Latvijā var būt. Tiesa, lietuvieši ir vēl vairāk dienvidos, un vienmēr jāatceras, ka kādas valsts dienvidi ir citas ziemeļi,» smaida G. Kužums. Viņš rēķina, ka no vienas šķirnes 300–400 litru vīna sanāks. Sausajiem («kam to cukurūdeni?») baltajiem un sarkanajiem dzērieniem plānots izmantot sešas līdz septiņas vīnogu šķirnes. Vienai pudelei vīna vajadzīgs kilograms ogu. Pašizmaksa atkarīga no šķirnes. No universālās Zilgas 0,7 litru dziras pašizmaksa ir ap pieciem eiro, taču tad jāpieskaita vēl tara, etiķete, nodoklis, darbs utt., līdz kopējā summa naudas izteiksmē ir no 10 līdz 20 eiro par pudeli.

Vīna darīšanas tehnoloģiju saimnieks apguvis pats. Viņam nav ar lauksaimniecību saistītas izglītības. Un arī ikdienas maizes darbs ar to ir absolūti nesaistīts.


Visu rakstu lasiet 6. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.