XXI gadsimts ar mūsdienu tehnoloģijām ir ienācis dažādās saimniekošanas nozarēs. Ievērojams izrāviens pēdējos gados noticis piena lopkopībā - barību lopiem piestumj roboti un arī slaukšana ir robotizēta.

«Šāda saimniekošana vairs nav nekāds retums - tā strādā gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs. Tas ir racionāli - prasa mazāk cilvēkresursu - un nodrošina, ka piens nenonāk kontaktā ar cilvēku, kas ir būtiski, ja vēlas strādāt atbilstoši bioloģiskās saimniecības principiem,» stāsta Agnese Celova, Rojas novada SIA «Dižglābas» saimniece.

SIA «Dižglābas» bioloģiskās saimniecības statusu ieguva 2005. gadā, un sākotnēji tajā tika audzēti tikai gaļas lopi. Taču pirms četriem gadiem tika pieņemts lēmums kā papildu rūpalai pievērsties piena lopkopībai. «Sākām ar piecām pirmpienītēm un pieciem teļiem. Pakāpeniski piepirkām govis klāt. Tad sāka dzimt teliņi. Tagad papildu gaļas lopiem mums ir arī 120 slaucamas govis,» par saimniecības izaugsmi stāsta saimniece.

Viss «Dižglābās» izslauktais piens jau pāris gadus tiek nodots vienam sadarbības partnerim - A/S «Tukuma piens», kas reizi divās dienās no saimniecības iegūst 3 tonnas piena. «Stabils un prognozējams sadarbības partneris mums ir būtisks - tādējādi varam būt droši, ka mūsu produkcijai vienmēr būs noiets. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka liels partneris nodrošina mazākas iepirkuma cenas svārstības,» skaidro A. Celova.

Lai arī tradicionālā piena lopkopība ir produktīvāka - no vienas govs dienā vidēji var izslaukt ap 30 kilogramiem piena, kamēr bioloģiskās saimniecības govs dod vien ap 17 kilogramiem, tomēr visu izšķir pārliecība. «Mēs savā ģimenē cenšamies dzīvot bioloģiski - videi un veselībai draudzīgi. Govīm ļaujam iet ganībās, kad tās vēlas, un ēst dodam tikai dabīgu barību - siena maisījumu, kas audzis uz nemiglota un ar minerālmēsliem neapstrādāta lauka, un granulas, kas tiek iegūtas no ekoloģiskām izejvielām. Govis nebarojam ar soju vai rapsi, tādējādi neizdzenam tās līdz maksimumam un nodrošinām labāku veselību un ilgāku mūžu. Līdz ar to piens, kas iegūts bioloģiskajā saimniecībā, ir ar augstāku tauku un olbaltumvielu procentu. Mums ir svarīgi audzēt govis, nevis piena mašīnas, un ir tikai normāli, ka tās dod mazāk, taču vērtīgāku pienu!» uzsver A. Celova.