Zemnieku saimniecībā Dārznieki piena un gaļas lopu audzēšana ir sabalansēta tā, lai varētu gan izdzīvot, gan veidot uzkrājumus pašiem savā privātajā pensiju fondā.

Šogad bijusi laba graudu raža, arī kukurūza augusi griezdamās, tikko novākti 35 hektāri un sagatavota skābbarība ziemai, pie kūtīm gozējas svaigi siena ruļļi, kuros ik pa brīdim uzskrien zilacainais haskija un rotveilera jauktenis Būmers, lai gods godam pildītu viņam uzticētos sarga pienākumus.

Nākotne dēla rokās

Lai iepazītos ar zemnieku saimniecības prāvo ganāmpulku – 300 liellopiem, nākas vilkt kājās koši zilas bahilas un saimnieka Raimonda Bērtulsona un viņa dēla Armanda vadībā, izstaigāt visas četras kūtis, kurās mitinās gan brangi bullēni, gan melnraibas piena gotiņas, gan pāris dienu veci teliņi. Nekāds lielais bizness jau šis neesot, drīzāk darbietilpīgs hobijs, izrādot plašo saimniecību, secina R. Bērtulsons. Zemnieku saimniecība Dārznieki ir ieguvusi Gada uzņēmējs Zemgalē 2018 statusu, jo ar savu darbu un degsmi par Latvijas laukiem ir izgājuši cauri neskaitāmām grūtībām un pierādījuši, ka ir iespējams gan pašiem, gan arī jaunajai paaudzei dzīvot un attīstīties vietā, kura ir mīļa, un darba mīlestību nodot arī tālāk. Bērtulsonu ģimene – Ilga un Raimonds – Dārzniekos saimnieko jau vairāk nekā 25 gadus. Ģimenes lielākais palīgs lauku un fermas darbos ir dēls Armands, kurš prot darīt visus lauku darbus. A. Bērtulsons nesen Priekuļu tehnikumā ir izskolojies par lauku īpašumu apsaimniekotāju un vecākiem par prieku Dārzniekos ir uz palikšanu.

Baro piena lopkopība

Saimniecība darbojas piena lopkopības nozarē, kā arī ar gaļas lopu audzēšanu. Tai ir brangs ganāmpulks – 300 liellopu, no kuriem 70 ir slaucamas govis. Piens tiek iegūts no Holšteinas melnraibajām govīm, kas tiek uzskatīta par pasaulē pienīgāko šķirni, bet gaļai audzēti Limuzīnas šķirnes lopi. 1993. gadā, kad saimniecība izveidota, bijušas vien 25 gotiņas. R. Bērtulsons lepojas ar to, ka ganāmpulks ir izveidots tikai no pašu audzētajām govīm. Lielākais saimniecības lepnums ir pieredzējušais vaislas bullis Janks, bet drīzumā ganāmpulks tiks papildināts ar jaunu tīrasiņu skaistuli, jo Janks ir pieņēmies svarā un lecinot pastāv iespēja, ka tas kādai ragainajai daiļavai var salauzt mugurkaulu. Jauns bullis ir nepieciešams arī ganāmpulka ģenētikas uzlabošanai, skaidro Dārznieku saimnieks. 

Šobrīd zemnieku saimniecībā ienesīgākā ir piena lopkopība. Vidēji viena govs dod 8000 litrus piena gadā, kas tiek nodots Latvijas piena ražotāju kooperatīvam Piena ceļš. «Pašlaik piena iepirkuma cenas ir tīri ciešamas – 29 centi par kilogramu,» vērtē Dārznieku saimnieks. Savukārt gaļas tirgus ir piesātināts un gaļas iepirkuma cena ir nokritusi līdz 1,25 eiro par vienu kilogramu. Arī maksa par bullēniem, kas tiek nodoti Liellopu izsoļu namam, ir vairs tikai 2,70–2,80 eiro par vienu kilogramu, pirms kāda laika tā bija 3,30 eiro. «Pārdodot lopus gaļai, esam «pa nullēm», peļņas nav nekādas. Vienas govs uzturēšana gadā izmaksā 700 eiro, un par bullēnu saņemam aptuveni tikpat. Gaļas lopu audzēšana vairāk ir kā tāds sports, nevis bizness,» secina R. Bērtulsons. 

Visu rakstu lasiet 9. oktobra laikraksta Dienas Bizness pielikumā Biznesa Plāns, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.