Mājputnus ceļ galdā biežāk

Pārtika
2018. gada 11. decembris 10:46

Līdz ar pieprasījuma kāpumu Latvijā aizvien vairāk zemnieku saimniecību pievērsušās mājputnu audzēšanai

Tādējādi pircējiem tiek dota izvēles iespēja – iegādāties bioloģisku vai konvenciāli audzētu putnu gaļu. Uzrunāto zemnieku saimniecību saimnieki atzīst, ka pagaidām mājputnu audzēšana ir nišas nodarbe, bet tai ir liels potenciāls, tostarp arī eksportā. Konkurentu skaits pēdējos gados ir palielinājies, tomēr pircēju vismaz pagaidām pietiek visiem. «Mazajai Latvijai saimniecību daudzums, kurās audzē mājputnus, ir pietiekams, katrs no mums ir atradis savu nišu, kur produkciju realizēt. Ja saimniecību kļūtu daudz vairāk, būtu jādomā par eksportu,» lēš z/s Kalvāni īpašniece Brigita Savina.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Virtuālā zemnieku tirgus svaigi.lv (SIA Svaigi) vadītāja Elīna Novada teic, ka tieši putnu gaļa ir viens no vairāk pirktajiem produktiem viņas izveidotajā e-veikalā. Liela daļa pircēju ir jaunās ģimenes, kuras meklē kvalitatīvāko pārtiku savām atvasēm. «Bieži vien cilvēki nonāk līdz virtuālajam tirgum, jo meklē kvalitatīvu gaļu un pēc tam sāk pirkt arī citus zemnieku saimniecību piedāvātos labumus. Mums līdzās vistas un tītara gaļai, kas ir pieprasītas visu gadu, ir arī pīles un zosis, kas savu uzvaras gājienu piedzīvo ap Ziemassvētku laiku,» novērojusi E. Novada. Viņa atzīst, ka ilgu laiku bija problēmas atrast kvalitatīvas sadalītas vistas gaļas piegādātājus, jo lielākā daļa saimniecību piedāvā iegādāties veselu vai pusi vistas, bet ne mazākus gabalus, piemēram, filejas, spārniņus. Bioloģisko vistas gaļu piedāvātāju klāsts nemaz nav tik plašs un šādos apstākļos audzētus putnus svaigi.lv piedāvā trīs saimniecības, savukārt tītara gaļa ir vēl lielāks deficīts, un šo putnu gaļu plašākam pircēju lokam pārdod divas saimniecības. 

Faktu, ka bioloģisko saimniecību skaits nav pārlieku plašs, uzņēmēja skaidro ar dažādiem klupšanas akmeņiem, tostarp to, ka bioloģiskām saimniecībām, lai tās iegūtu nepieciešamo sertifikātu, ir jāspēj izpildīt virkne dažādu prasību.

Z/s Kalvāni darbojas kopš deviņdesmitajiem gadiem, un visu laiku saimniecībā bijušas dējējvistas, savukārt broilerus tur sāka audzēt pirms četriem gadiem. «Saimniecību savulaik izveidoja mans tētis, un es tagad darbu šeit turpinu. Mums pirmajiem Latvijā bija bioloģiskā saimniecība, kurā audzē mājputnus un tos oficiāli piedāvā tirdzniecībā. Mēs uzsvaru liekam uz bioloģisko saimniekošanu un savus mājputnus barojam ar šādi audzētiem graudiem. Saimniecībā ir 60 dējējvistas, bet ar šādu skaitu ir par maz, lai tirgotu produkciju. Oliņu pietiek mums, radiem un tuvākajiem draugiem. Savukārt broileru mums ir ievērojami vairāk, un pastāvīgi kūtī aug 500–600 vistas. Katru mēnesi pērkam jaunus cāļus, lai augtu jaunā maiņa. Katru mēnesi pārdodam 150 līdz 200 vistas. Gadā izaudzējam arī 200 zosis un 300 pīles, bet tās turam sezonāli, lai ir piedāvājuma klāstā uz Ziemassvētkiem un Mārtiņiem,» stāsta z/s Kalvāni īpašniece.

Visu rakstu Mājputnus ceļ galdā biežāk lasiet 11. decembra laikrakstā Dienas BiznessLasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.