Faktiski visas augļu un dārzeņu piegādes restorāniem, bāriem, skolām, bērnudārziem un uzņēmumiem šobrīd ir apstājušās. Kopējais kritums augļu un dārzeņu tirdzniecības nozarē jau sasniedzis 70-90%, informē Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Uldis Jaunzems.

U. Jaunzems skaidro: "Mēs uzskatām, ka augļu un dārzeņu tirgotāji ir jāiekļauj atbalstāmo nozaru kategorijā līdzās restorāniem, viesnīcām un aviopārvadātājiem. Mūsu nozares uzņēmumi ik dienu saņem vēstules no klientiem par rēķinu apmaksas kavēšanu vai atlikšanu, tādējādi tiek iesaldēti ievērojami tirgotāju līdzekļi. Lai arī lielveikalos pieprasījums pēc augļiem un dārzeņiem saglabājas, tirgotāji cieš zaudējumus pieprasījuma krituma dēļ HORECA sektorā. Klienti, kas preci ir pasūtījuši, šobrīd no tās atsakās."

Būtiski palielinājušās problēmas arī ar produkcijas piegādēm. 

"Pēc mūsu piegādātās produkcijas pieprasījums mazumtirdzniecībā joprojām ir. Taču arī tas samazinās, ņemot vērā kopējo pircēju skaita īpatsvara samazināšanos veikalos. Vienlaikus pieaug transporta pakalpojumu cenas tiem piegādātājiem, kas līdz šim nodrošina produktus no Nīderlandes, Spānijas un Itālijas. Autopārvadātāju kompānijām trūkst šoferu, jo cilvēki atsakās doties reisos, baidoties saslimt. 

!Piegādes būtiski kavējas, jo ir sākusies reāla transporta krīze.

Polijā iebraukt nav iespējams, jo izveidojušās kilometriem garas rindas. Gan uz Eiropu, gan no tās. Savukārt vietas Vācijā uz prāmja, lai apbrauktu Poliju, ir ierobežotas. Lai vēl vairāk situāciju pasliktinātu, biļetes izpirkuši spekulanti un tirgo tās par dubultu cenu.

Ja vēl pirms pusotras nedēļas situāciju uztvērām ar satraukumu, bet salīdzinoši mierīgi, tad šodien asociācijas biedri negarantē, ka spēs šo krīzi izturēt bez valsts atbalsta. Visi izdevumi uzņēmējiem jāsedz neatkarīgi no situācijas valstī. Arī nodokļu maksājumus līdz šim neviens nav atcēlis," uzsver U. Jaunzems.

Viņš uzskata, ka, neskatoties uz to, ka valdība sola atbalstu uzņēmējiem, šobrīd ir sajūta, ka tiks atbalstītas tikai dažas nozares.

"Apkarojot Covid-19 pandēmiju, tuvojamies ekonomiskajai pandēmijai. Ja valdība tuvākajās dienās nespers kardinālus un reālus soļus uzņēmējdarbības atbalstam, vairs nevajadzēs, lai kāds izslēdz valstī gaismu. Tā pati nodzisīs," situāciju raksturo U. Jaunzems.

Visu iepriekš uzskaitīto faktoru rezultātā Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācija aicina augļu un dārzeņu tirgotājus iekļaut atbalstāmo nozaru kategorijā līdzās restorāniem, viesnīcām un aviopārvadātājiem.

LASI ARĪ: 

Uz robežām ES austrumos veidojas lieli sastrēgumi

Pārtikas uzņēmumu federācija: Novērojamas problēmas ar loģistiku uz robežām