Piejūras ciemos Kolkā, Mērsragā un Ragaciemā šogad augušas zivju produktu cenas, novēroja biznesa portāls db.lv.

Kūpināto zivju cenu pieaugums saistīts ar to, ka šogad jūrā ir mazāk zivju, it sevišķi tas attiecas uz butēm, kā arī ar to, ka sadārdzinājusies degviela, gāze un elektroenerģija, pastāstīja zivju tirgotāji.

Jau vairāk nekā desmit gadus ar zivju kūpināšanu nodarbojas kolciniece Māra Bernāne. Viņa stāsta, ka pieprasītas ir visas zivis, bet visvairāk - butes, taču ir jūtams tieši to trūkums jūrā. 

Viņa atzīst, ka kūpināto zivju cenas ir kļuvušas augstākas. «Cenas ir pacēlušās, jo, ja zvejnieki paceļ cenas, tad arī mēs. Elektrība, gāze arī palikusi dārgāka,» komentē M.Bernāne. Viņa svaigas zivis iepērk gan no Kolkas zvejniekiem, gan arī pašas dēli dodas zvejā. Pēc tam viņa zivis pati kūpina. «Ir cilvēki, kas gadiem pie mums brauc,» par savu biznesu saka M.Bernāne.

Viņas darbiniece Inta Poberežņe kūpinātas zivis Kolkā tirgo jau trešo sezonu. Zivju tirdzniecība ierasti sākas maijā, bet citreiz pirm ās zivis tiek tirgotas jau ap Lieldienām. Sezona ilgst līdz aptuveni oktobrim, bet pērn zivis tirgotas arī novembrī.Visu ietekmē cilvēku plūsma.

I.Poberežņa novērojusi, ka visvairāk zivis pērk tūristi no Lietuvas, kā arī tie, kas ceļo ar treileriem. «Vietējie nepērk, jo katrs pats nokūpina savām vajadzībām, katram pie mājas ir būdiņa,» teic zivju tirgotāja.

Arī viņa atzīst, ka cenas zivīm šogad augstas, piemēram, lašu vēderiņi maksā 9 eiro kilogramā, lasis - 23 eiro, asari - 11 eiro, vimba - 8,50 eiro, karsti kūpinātas butes - 7 eiro, auksti kūpinātas - 10 eiro.

Zivju tirdzniecība notiek katru dienu, ja vien ir zivis. Kopumā Kolkā ir aptuveni 5 līdz 6 kūpinātu zivju tirgotavas. I.Poberežņa norādīja, ka cenas un sortiments visiem ir apmēram vienāds. «Salīdzinot ar aizvadīto gadu šogad zivis pērk mazāk, bet nevar sūdzēties. Ļoti daudzi brīnās, kad es stāstu, ka mēs tepat kūpinām ar malku, bez kaut kādām ķīmijām. Nekūpinām ne ar gāzi, ne ko citu. Cilvēki netic. Mēs kūpinām ar malku un skaidām. Ir jāievēro dažādi faktori, lai zivis būt nokūpinātas pareizi,» komentēja tirgotāja.

Viņa atzina, ka visvairāk zivju izdodas notirgot svētku dienās, piemēram, Zvejnieksvētkos, Jāņos. Ikdienā var ietirgot 100 līdz 120 eiro. «Tas ir atkarīgs no laikapstākļiem. Ja ir saulains laiks, tad tūristu ir vairāk un arī pērk vairāk. Katra diena ir citādāka – ir dienas, kad nosēžu visu dienu un neietirgoju gandrīz neko,» sacīja I.Poberežņa.

Savukārt, svaigas zivis var iegādāties tikai tad, ja izdodas noķert mirkli, kad zvejnieki tikko iznākuši no jūras. «Ar jūru neko nevar paredzēt, šodien ir zivis, rīt nav,» komentēja tirgotāja.

Savukārt, zivju tirgotājs Atis Simsons, kurš kūpinātas zivis tirgo Mērsragā, arī atzīst, ka cenas ir kļuvušas augstākas, jo arī degvielai paaugstinājusies cena. Viņš novērojis, ka visvairāk tiek pirktas vilkazivis un asari. Starp klientiem visbiežāk ir lietuvieši. «Butes kļuvušas vājākas, jo tām nav, ko ēst. Jūra ir netīra un butēm galvenā barība ir mazie gliemezīši,» sacīja tirgotājs.