Kultūras ministrija (KM) latviešu literatūras eksportam turpmākajos trīs gados pieprasījusi 831 000 eiro, informēja ministrijā.

KM paredzējusi, ka 277 000 eiro piešķirami ik gadu, sākot no 2020.gada līdz 2022.gadam, lai varētu turpināt Latvijas valsts simtgadē uzsākto iniciatīvu.

Kā ziņots, platforma «Latvian Literature» aicina Ministru kabinetu (MK) turpināt piešķirt atbalstu Latvijas literatūras izdošanai ārvalstīs. Valdības sēde, kurā tiks lemts par 2020.gada budžeta prioritārajiem pasākumiem, tostarp 277 000 eiro papildu finansējuma piešķiršanu platformai «Latvian Literature», notiks 23.augustā. «Latvian Literature» aplēses liecina, ka platformas darbības nodrošināšanai pēdējo trīs gadu līmenī nepieciešami 455 000 eiro.

KM norādīja, ka 2019.gada valsts budžeta prioritātēs ministrija prasīja 277 000 eiro Latvijas literatūras eksporta pēctecības nodrošināšanai, tomēr valdība to neapstiprināja. Tāpēc KM rada risinājumu 100 000 eiro šim mērķim novirzīt no Valsts kultūrkapitāla fonda finansējuma.

Kā vienu no risinājumiem, kā varētu turpināt visu trīs Baltijas valstu literatūras eksporta komandu sadarbību starptautisko grāmatu tirgu apmeklēšanai, ministrija saredz, piesaistot tam Baltijas kultūras fonda finansējumu.

Ministrija atzīst, ka platformas «Latvian Literature», Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Latvijas Institūta un KM komanda spēj «cienīgi, interesanti un rezultatīvi iznest mūsu literātu veikumu starptautiskajā arēnā». Šobrīd ir nepieciešami tikai finanšu resursi, lai turpinātu uzsākto darbu.

«Latvijas valsts simtgades laiks, tā ietvaros pieejamais valsts budžeta finansējums un Baltijas valstu ciešā sadarbība, piemēram, no 2017.gada līdz 2019.gadam rokrokā dodoties uz Londonas grāmatu tirgu, ir pierādījusi, ka Latvijas literāti ir ļoti talantīgi, to darbi spēcīgi un pieprasīti ne vien pašmāju, bet arī starptautiskajos tirgos,» norādīja ministrijā.

Tāpat ministrijā uzsvēra, ka KM Latvijas literatūras eksporta turpināšanai ir valdības deklarācijas Rīcības plānā iestrādājusi apņemšanos nodrošināt pastāvīgu valsts atbalsta sistēmu Latvijas radošo industriju un literatūras eksportam, nodrošinot potenciālajiem un esošajiem radošo industriju uzņēmējiem pieejamus Radošo industriju eksportspējas stiprināšanas pasākumus un atbalsta programmas.

Tai skaitā īstenojot Latvijas dalības sagatavošanu un nodrošināšanu ikgadēji trijos līdz četros starptautiskos grāmatu tirgos ārvalstīs un 60 Latvijas literatūras autordarbu tulkojumu - gadā vidēji divdesmit - izdošanas tiesību pārdošanu ārvalstu apgādiem, informēja ministrijā.