Igaunijas Apdrošinātāju savienības dati liecina, ka pērn valstī reģistrēti 408 apdrošināšanas krāpniecības gadījumi, kas ir mazāk nekā divus iepriekšējos gadus, bet pērn kopumā krāpnieki no apdrošinātājiem centās izkrāpt deviņu gadu laikā lielāko summu - 2,6 miljonus eiro.

Igaunijas Apdrošinātāju savienības vadītāja zaudējumu novēršanas jautājumos Illi Reimetsa sacīja, ka krāpnieki cenšas iegūt arvien lielākas apdrošināšanas kompensācijas, bet efektīva policijas un apdrošinātāju izmeklētāju sadarbība ir ļāvusi atklāt arvien vairāk krāpniecības gadījumu.

«Būtiski mazāk ir gadījumu ar inscenētu un izplānotu krāpniecību, kas agrāk bija visizplatītākais apdrošināšanas krāpniecības veids. Ja krāpniekus atklāj apdrošināšanas gadījuma inscenēšanā, nākotnē tamlīdzīgu mēģinājumu vairs nebūs. Piemēram, ekonomikas lejupslīdes laikā pieaug māju dedzināšanas skaits, kas ir viens no piemēriem plānotai apdrošināšanas krāpniecībai,» klāstīja Reimetsa.

Pērn 30% visos krāpšanas konstatēts mēģinājums izkrāpt vairāk nekā 3000 eiro. Vēl 30% tika mēģināts nelikumīgi iegūt apdrošināšanas atlīdzību 1000-3000 eiro apmērā, bet 40% gadījumu krāpniecības summa nepārsniedza 1000 eiro.

Visvairāk apdrošināšanas krāpniecības gadījumu Igaunijā pērn bijuši saistīti ar transportlīdzekļu apdrošināšanu un ceļu apdrošināšanu, kā arī mājokļu un ceļojumu apdrošināšanu. Vairāk nekā ceturtajā daļā krāpniecības gadījumu cilvēki mēģināja slēpt apdrošināšanas seguma trūkumu. Piektajā daļā gadījumu apdrošināšanas zaudējumu situācija tika izraisīta apzināti. Tāpat piektdaļā gadījumu zaudējumu summa tika apzināti palielināta.

Kompānijas «Seesam Kindlustus» ceļojumu apdrošināšanas vadītājs Jonatans Jekss paskaidroja, ka nereti ar apdrošināšanas krāpniecību cilvēki mēģina slēpt savu bezdarbību. «Kāds pirms pusgada nopircis lidmašīnas biļeti, bet ceļojuma apdrošināšanas līgumu noslēdzis tikai dienā, kad ieradies pie ārsta un uzzinājis par saslimšanu. Apdrošināšanas līguma slēgšana pēc zaudējumu nodarīšanas ir krāpniecība,» viņš uzsvēra.

44% gadījumos apdrošināšanas krāpniecība Igaunijā pērn bijusi saistīta ar ceļu satiksmi, 7% ar zādzībām un nelaimes gadījumiem uz ūdens, 5% - ar vandalismu, 4% ar veselības pasliktināšanos. Apmēram trešdaļa no kopējās summas, ko krāpnieki centās iegūt no apdrošinātājiem, saistīta ar ugunsgrēkiem, vēl trešdaļa ar ceļu satiksmi.

Igaunijas «Swedbank» vadītājs ceļu satiksmes un KASKO apdrošināšanas jautājumos Eivo Kisands piekrīt, ka ar transportlīdzekļiem saistītie krāpšanas gadījumi ir vieni no biežākajiem. «Ir gadījumi, kad vējstikls sabojāts jau pirms apdrošināšanas noformēšanas, apzinātu nopietnu bojājumu nodarīšanas gadījumi un mēģinājumi apvienot vecus un jaunus bojājumus,» viņš uzskaitīja.

Pēc krāpniecības atklāšanas parasti tiek atteikta zaudējumu atlīdzināšana. Divās trešdaļās pērn atklāto apdrošināšanas krāpniecības gadījumu Igaunijā prasītāji nesaņēma atlīdzību. Par dalību apdrošināšanas krāpniecībā draud kriminālatbildība.

Igaunijas Apdrošinātāju savienība apvieno Igaunijā strādājošas apdrošināšanas kompānijas, attīsta sektoru un zaudējumu novēršanu, kā arī analizē un publisko statistikas datus par apdrošināšanu. Savienība arī risina apdrošināšanas strīdus.