Lielai daļai uzņēmumu savu darbību piebremzējot Covid-19 izraisītās krīzes dēļ, piegādes uzņēmums "DHL" globāli pieredzējis kritumu biznesā vidēji 20% apmērā. Latvijā svārstības piedzīvoja tikai ienākošo sūtījumu skaits, kas samazinājies par apmēram 10%.

"DHL Latvia" rīkotājdirektore Sņežina Kazakova informē, ka izejošo sūtījumu bijis pat vairāk nekā pērn šajā laikā vai šā gada janvārī un februārī. "Tas mani ļoti priecēja. Ticu, ka tas ir biznesa pamatā - ja gribi, lai uzņēmumam veiktos, ir jāmeklē veidi, kā darbību turpināt," viņa teic.

"Un tas attiecas arī uz "DHL" visā pasaulē, lai gan mēs darbu neesam pārtraukuši ilgāk kā dažas stundas. Iesākumā kravas automašīnas saskārās ar sarežģījumiem, šķērsojot robežas, kas bija pārblīvētas un katrs vadītājs pēc kārtas tika apturēts. Krīzes laikā piedzīvojām posmu, kad no Ķīnas, sevišķi Uhaņas reģiona, kas ir gana liels, nenāca tik daudz sūtījumu kā parasti, bet mūsu lidmašīnas turpināja lidot pustukšas," par globālo situāciju stāsta S. Kazakova.

Lai gan krīzes iesākums bija jau martā, to, kā tā ietekmē biznesu, novērtēt varēja tikai aprīlī. Taču jau aprīļa vidū bizness Ķīnā atguvās un sūtījumi atsākās, kas pārvadātājiem nozīmēja reisu apjomu strauju palielināšanu, lai visu paspētu piegādāt un netiktu zaudēti darījumi. Nācies organizēt papildus lidmašīnas, mainīt lidojumu grafikus un šos lēmumus pieņemt vienas nakts laikā.

Saka paldies mediķiem

Covid-19 laikā speciāli marķētas "DHL" lidmašīnas "Rainbows & Heroes" ("Varavīksnes un Varoņi"), kas pasaulē kopumā ir trīs, ik dienu nolaižas citā valstī, tādējādi nesot apkārt pasaulei pateicības ziņu visiem medicīnas nozares darbiniekiem, kas koronvīrusa laikā strādājuši visvairāk un pat riskējuši ar savām dzīvībām, lai palīdzētu citiem, stāsta S.Kazakova. 20.maijā "Rainbows & Heroes" pirmo reizi nolaidās arī Latvijā, lidostā "Rīga".

"No savas puses raugoties, domāju, ka paldies jāteic arī visiem brīvprātīgajiem, drošības spēkiem, mūsu darbiniekiem, kas nepārtrauca darbu un visiem tiem, kas palika mājās. Tā ir šīs lidmašīnas nestā vēsts," paskaidro vadītāja. "DHL" vienmēr ir darbojusies "Disaster Response Team" (Ārkārtas stāvokļu atbildes grupa), kas iesaistās globālu krīžu novēršanā. Koronvīrusa uzliesmojuma laikā uzņēmums apņēmās veikt prioritārus lidojumus tieši masku nogādāšanai mediķiem, nodrošināja respiratorus uzņēmuma iekšējām vajadzībām un katrā valstī atkarībā no situācijas rīkoja papildu aktivitātes.

Kopumā uzņēmuma brīvprātīgie darbinieki katrs var iesaistīties kādā no iniciatīvām "Go Green" ("Kļūsti Zaļš"), "Go Help" ("Ej, Palīdzi") vai "Go Teach" ("Ej, Māci"). "Kļūsti Zaļš" ietvaros "DHL Latvia" komanda arī ārkārtas situācijas laikā, ievērojot sociālo distanci, devās stādīt kokus.

Drošu apstākļu nodrošināšana darbiniekiem, sevišķi kurjeriem, arī bijis izaicinājums, jo sākotnēji trūkušas sejas maskas. Veicot speciālus pasūtījumus, tās izdevās nodrošināt tikai nedēļu ilgam laika posmam. Situāciju izdevās atrisināt, kad "DHL" visā pasaulē veica kopīgu iepirkumu maskām, ko vēlāk nogādāja saviem darbiniekiem katrā valstī atsevišķi. Tāpat uzņēmumā ierasta kļuvusi temperatūras mērīšana. Arī termometru iegāde bijis izaicinājums, līdz izdevās atrast piegādātājus no Lietuvas. Arī administrācijas darbiniekiem atgriežoties strādāt biroja telpās, būs obligāta prasība veikt temperatūras mērīšanu, norāda S.Kazakova.

Korporatīvo klientu apkalpotāji

Gan globāli, gan Latvijā "DHL" koronvīrusa uzliesmojuma laikā izlēma par attālināta darba uzsākšanu. "Lepojos, ka paveicām to dienas laikā. Sagatavojām datorus, lai tas būtu iespējams, un, kad darbinieki sāka darbu no mājām, rezultāti bija tiešām iespaidīgi," teic S.Kazakova. Kopumā uzņēmums ekspress sūtījumu nodaļā nodarbina 115 darbiniekus, no kuriem 66 strādā administrācijas daļā un varēja pielāgoties attālinātam darbam. Vajadzība mainīt darbinieku skaitu uzņēmumā nebija, un par galveno prioritāti kļuva darba vietu saglabāšana, pauž vadītāja.

Katru darba dienu "DHL Latvia" piegādā divus līdz četrus tūkstošus sūtījumu, savukārt no klientiem paņem vienu līdz divus tūkstošus paciņu, sūtījumu skaitam variējot atkarībā no sezonas un nedēļas dienas. Šie sūtījumi 60-70% gadījumā tiek izpildīti  Eiropas valstīs, pārējai daļai sadaloties starp pārējiem pasaules reģioniem - ASV, Ķīnu un Āfriku, Dienvidameriku, Austrāliju. Ekspress sūtījumi veido 90% uzņēmuma apgrozījuma.

Puse no ienākošajiem "DHL Latvia" sūtījumiem tiek piegādāti biznesa klientiem, savukārt, izejošo sūtījumu gadījumā 90-95% ir no biznesa klientiem.

Runājot par privāto sektoru, S.Kazakova pauž, ka nācies sajust pircēju bažas par ekonomisko stāvokli nākotnē, līdz ar to arī pirkumu nav bijis tik daudz, kā varētu sagaidīt, cilvēkiem atrodoties mājās.

Attiecībā uz konkurenci viņa teic, ka divi lielākie uzņēmuma konkurenti ir tie paši, kas visā pasaulē - "UPS" un "FedEx". Pārējie uzņēmumi nav tiešie "DHL" konkurenti. Ar vietējiem piegādes uzņēmumiem "DHL" arī sadarbojas, lai nodrošinātu starptautisku sūtījumu nogādāšanu uz vajadzīgajām valstīm, norāda vadītāja.

Lai uzzinātu, kā "DHL Latvia" nodrošina, lai sūtījumi nonāktu klientu rokās, skaties video!