Priekšnoteikums radikālām pārmaiņām Krievijas politikā ir augošā iedzīvotāju neapmierinātība ar dzīves kvalitāti un gadiem stagnējošo ekonomiku.

Trešdien saistībā ar prezidenta Vladimira Putina iecerēm dot parlamentam tiesības apstiprināt premjeru un ministrus, Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs paziņoja par valdības demisiju. Par valdības lēmumu kļuva zināms jau pēc V. Putina runas Krievijas Federālajā asamblejā. Runas galvenais uzsvars bija cīņa ar trūcīgumu un dzimstības līmeņa kritumu.

Krievijas Ekonomiskās attīstības ministrija ir atklājusi, ka 2019. gadā 20 miljonu Krievijas pilsoņu (13,5 % no kopējā iedzīvotāju skaita) ikmēneša ienākumi ir zemāki par darbspējīgo iedzīvotāju iztikas minimumu, kurš šobrīd ir 11 185 Krievijas rubļu - aptuveni 163,43 eiro. 2019. gadā Krievijas Darba un sociālās aizsardzības ministrija astoņos federācijas reģionos uzsāka pirmo projektu cīņai pret trūcīgumu. Pēc V. Putina uzstādījuma, līdz 2024. gadam trūcīgo skaits ir jāsamazina uz pusi.

Pagājušā gada novembrī Krievijas Federācijas Revīzijas palātas priekšsēdētājs Aleksejs Kudrins Viskrievijas pilsoniskajā forumā paziņoja: "Izmaiņas, kuru rezultātā Krievijā tika izveidots atklātais tirgus un demokrātija, notika pēc tautas pieprasījuma. Tomēr haotiskās modernizācijas cena izrādījās augsta - valsts [PSRS] sabrukums un IKP divkāršs samazinājums.

Pēdējo desmit gadu laikā ikgadējais ekonomikas pieaugums nepārsniedz 1%. Neskaitot revolūcijas, karus un PSRS sabrukumu, šis ir visilgākais stagnācijas laiks. Krievijai ir jāiekaro starptautiskie tirgi ar jaunām precēm, jo pēc būtības mūsu valsts pašlaik var piedāvāt maz. Šogad tiek prognozēts eksporta kritums, un, iespējams, nākotnē negatīvā dinamika saglabāsies".