Granulu ražošanas bizness Latvijā kļūst sarežģītāks, un galvenais iemesls tam ir izejmateriāla pieejamība; lielākie ražotāji strādā ar nepilnu jaudu

Igaunijas uzņēmums AS Graanul Invest, kuram pieder trīs pēc ražošanas apjomiem lielākie ražotāji – SIA Latgran, SIA Graanul Pellets un SIA Graanul Invest – ir noraizējies par situāciju, kas ir izveidojusies ar atjaunojamo energoresursu atbalsta shēmām, un norāda, ka risinājums būtiski ietekmēs kompānijas nākotnes plānus Latvijā. Graanul Invest pagaidām neplāno jaunas granulu rūpnīcas būvniecību Brocēnos, kurā tika plānots investēt vairāk nekā 20 miljonu eiro.

Šis bizness Latvijā kļūst arvien sarežģītāks, atzīst DB aptaujātie uzņēmēji, kā galveno iemeslu minot izejmateriāla pieejamību. Pieaugot globālajam granulu pieprasījumam, Latvijas uzņēmumi varētu sagaidīt ārvalstu kapitāla interesi par vietējā kapitāla aktīviem.

Eksportē nedaudz vairāk

Granulu ražotājiem pagājušais gads bija labāks nekā 2017. gads, atzīst Latvijas biomasas asociācijas Latbio valdes priekšsēdētājs Didzis Palejs. Pērn tika eksportēti 1,67 miljoni tonnu granulu, kas par 80 tūkst. tonnu pārsniedz 2017. gadā ārvalstīs realizēto granulu apjomu, liecina Zemkopības ministrijas dati. Jāatgādina, ka 2017. gadā granulu eksporta apjoms saruka par 1,5%. «Pērn uzlabojās izejmateriāla sagādes iespējas, bet cenas joprojām bija augstas. Realizācijas tirgos bija labs granulu noiets, un cenas pieauga. Vērojama arī laba tendence – Latvijas vietējais patēriņš pakāpeniski palielinās,» granulu ražotāju pērnā gada sniegumu vērtē D. Palejs. Šogad granulu realizācijas tirgū granulu cena nedaudz krītas, bet joprojām ir salīdzinoši augstā līmeni. Savukārt izejmateriāla (skaidu, šķeldas) cena joprojām ir augsta, bet arī izejmateriāla tirgū sagaidāma cenas pazemināšanās.

Ar nepilnu jaudu

Igaunijas uzņēmumam AS Graanul Invest piederošie trīs Latvijas lielākie granulu ražotāji SIA Latgran, SIA Graanul Pellets un SIA Graanul Invest pērn nav būtiski palielinājuši saražotās produkcijas apjomu. Kopumā šie uzņēmumi saražoja nepilnus 900 tūkst. tonnu granulu, kas ir aptuveni par 10% vairāk nekā 2017. gadā. Tā kā šobrīd AS Graanul Invest visu trīs Latvijas uzņēmumu veikumu analizē kā vienotu biznesu, katra konkrētā uzņēmuma ražošanas apjomi netiek izpausti. 2017. gadā visvairāk granulu saražoja SIA Latgran – aptuveni 459 tūkst. tonnu, SIA Graanul Pellets –183 tūkst. tonnu, bet SIA Graanul Invest –163 tūkst. tonnu. 

Visu rakstu lasiet 10. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.