Situācija finansējuma tirgū patlaban ir pretrunīga - no vienas puses, finansējuma ir daudz, arī instrumentu ir daudz, taču, no otras puses, tirgū valda piesardzība.

Tā "Dienas Bizness" sadarbībā ar "Luminor" un "Latvenergo" organizētajā konferencē "Biznesa prognozes 2020" atzina eksperti.

Pretēji nereti izskanējušajām runām, nosacījumi kreditēšanai bankās pēdējā gada laikā nav īpaši mainījušies, un banku kredīts ir instruments ar mazāku risku nekā savs kapitāls, mezanīna finansējums vai fondu investīcijas, atzina Luminor vadītāja Latvijā Kerli Gabriloviča. 

Bankas minētie nosacījumi ir uzņēmuma izaugsme, stabilitāte, kapitāla pietiekamība. Maziem uzņēmumiem, un protams, specifiskām nozarēm, svarīgi zināt, kādas ir prognozes tālākai attīstībai, viņa piebilda, uzsverot, ka bankas pirmā funkcija ir nodrošināt, ka noguldītāju nauda ir droša, tādēļ tā ir piesardzīga, un riskantākiem uzņēmumiem ir domāti citi finanšu tirgus dalībnieki.

Altum no vienas puses, finansējuma patlaban pietiek, taču vienmēr skatāmies, lai mēs nekonkurētu ar bankām, neieņemtu viņu nišu, tādēļ klientam, kurš atnāks pie mums, vienmēr pajautāsim, vai iepriekš bijis bankā, sacīja Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš. "Šobrīd tirgū ir pretrunīga situācija - no vienas puses, finansējuma ir daudz, bet, no otras puses, tirgū valda piesardzība. Altum ir dažādi piedāvājumi - no maziem, starta kredītiem līdz pat lieliem kredītiem vairāku miljonu eiro apmērā. Ir eksporta garantijas, riska kapitāls un citi instrumenti. Drīzāk teikšu tā - dodiet mums dzīvotspējīgu produktu, ko banka nav spējusi kreditēt kapitāla pietiekamības vai citu aspektu dēļ, un dosim finansējumu. Kopumā vērojams, ka tādu institūciju kā Altum loma Eiropā palielinās, jo piesardzība finanšu tirgū ir vērojama visā reģionā,"  viņš piebilda. 

SIA Peruza valdes loceklis Roberts Dlohi uzsvēra, ka uzņēmums eksportē uz dažādām eksotiskām pasaules valstīm, un finansējumu saņēmis Altum, jo bankas ne vienmēr saprot uzņēmuma darbību. "Jau sen esam Altum klienti, varbūt finansējums ir nedaudz dārgāks, taču šeit jūtamies komfortabli. Nesen mūs mēģināja lenkt arī kāda komercbanka, taču paskatījās uz mums, bet nesaprata mūsu biznesu. Līdz ar to labāk nedaudz piemaksāju par komfortu Altum,"  viņš uzsvēra. 

Nesen ārvalstīs apmeklējot diskusiju, kurā piedalījās OECD valstu institūciju un uzņēmumu pārstāvji, viņam bijis liels pārsteigums, kā šajās valstīs risina finanšu pieejamību. "Finanšu tehnoloģiju uzņēmumi ar saviem risinājumiem veiksmīgi pasaulē aizpilda banku neapgūtās nišas, turklāt viņi ar savām tehnoloģijām veiksmīgi riskus menedžē reāllaika režīmā - aizdod naudu un reāllaika režīmā monitorē klienta finanšu stāvokli," novērojis R. Dlohi.

K. Gabriloviča uzsvēra, ka šajā gadījumā ir jautājums par datu pieejamību, taču viņa piekrita, ka nākotnē turpinās attīstīties ārpusbanku finanšu sektora spēlētāji, attīstot savus produktus. R. Dlohi uzsvēra, ka ir cilvēki, kas saka, ka naudas nav un to nevar dabūt, taču situācijas un piedāvājums ir dažāds un finansējums ir jāmeklē - galu galā to izdosies atrast.