Pēdējo desmit gadu laikā banku filiāļu skaits Eiropā ir ievērojami sarucis - no 240 tūkstošiem pirms desmit gadiem līdz aptuveni 165 tūkstošiem patlaban.

Tomēr turpmākajos gados šī tendence turpināsies, un konsultāciju un izpētes kompānijas "Kearney" aplēses liecina, ka nākamo trīs gadu laikā bankas Eiropā slēgs 40 tūkstošus filiāļu, kas ir aptuveni ceturtdaļa no kopējā filiāļu skaita.

"Kearney" eksperti pieļauj, ka šī tendence saistīta ar vairākiem faktoriem. Palielinoties digitālo risinājumu popularitātei, nepieciešamība pēc filiālēm kļūst aizvien mazāka, turklāt pandēmija šo procesu ir vēl vairāk paātrinājusi.

"Kearney" pētījums liecina, ka 53% Eiropas banku klientu vispār neizmanto fiziskos kanālus, lai iegūtu informāciju, gan lai pieteiktos pakalpojumiem. Ņemot vērā, ka pandēmija likusi klientiem aktīvāk pievērsties digitālajiem pakalpojumiem, šis skaitlis līdz 2025.gadam varētu pieaugt līdz 65%.

Lai vēl vairāk samazinātu kontakta nepieciešamību, 29 Eiropas valstīs jau ir palielināts bezkontakta maksājumu limits. Tāpat sarūk skaidras naudas izņemšanas darījumi filiālēs, līdz ar to aizvien vairāk filiāļu skaidras darījumu tiek atcelti pavisam.

Protams, viens no būtiskiem filiāļu skaita samazināšanas iemesliem ir nepieciešamība samazināt izmaksas. Tiek prognozēts, ka šajā gadā banku pārdošanas apjomi saruks par 35-40%.