Moneyval un FATF ziņojumi gada sākumā ļāva atviegloti nopūsties pēc iepriekšējo gadu saspringtās situācijas, taču darbs neapstājas, un tuvākajā laikā nozīmīgākais ir labot situāciju, kurā esam nokļuvuši, ieviešot pārāk striktus ierobežojumus.

Daļai uzņēmēju nav pieejams aizdevēju finansējums un pat apturēta piekļuve savam bankas kontam.

"Esam paveikuši ļoti daudz, tomēr darbs ar to nebeidzas," atgādina Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes padomnieks Andris Strazds. "Esam sakārtojuši savus likumus un normatīvos aktus atbilstoši jaunākajām starptautiskajām prasībām. Tas, kas mums vēl ir priekšā, - praktiska šo normu piemērošana un daudz sekmīgāka praktiskā cīņa ar nelegālas izcelsmes līdzekļiem," viņš piebilst. Arī SEB bankas valdes loceklis Kārlis Danēvičs uzskata, ka nedrīkst apstāties pie paveiktā un jāturpina iesāktais pie ēnu ekonomikas samazināšanas un negodīgas komercprakses izskaušanas.

"Mēs varam sakārtot lietas un būt starp labākajiem Eiropā - to apliecina jau šobrīd paveiktais tiktāl, lai Latviju neiekļautu "pelēkajā sarakstā". Bankām tas nozīmē turpināt tikpat atbildīgi izvērtēt uzņēmumu kapitāla izcelsmi, analizēt, vai uzņēmuma kredīta pieteikumā nav saskatāmas predikatīvā nozieguma pazīmes," saka Kārlis Danēvičs.

Situācija jālabo

Tiesa gan, banku rīcība ne vienmēr bijusi atbilstoša situācijai, un dažkārt prasības uztvertas pārspīlēti. Kopš iepriekšējā Moneyval novērtējuma bankas savas durvis uzņēmēju priekšā aizcirta aizvien biežāk, daļai no tiem liekot meklēt savu finanšu partneri ārpus
mūsu valsts robežām, taču ne vienmēr tas bijis pamatoti. Tādēļ var teikt, ka esam nokļuvuši "otrā grāvī", no kura tagad pēc iespējas ātrāk jāizrāpjas ārā, lai vēl vairāk nebremzētu tautsaimniecības izaugsmi, atzīst eksperti.

Visu rakstu lasiet 17.marta laikrakstā "Dienas Bizness".

Abonējiet, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās.