Drauds akciju pieauguma stāstam

Investors
2019. gada 21. augusts 08:10

Šā gada sākumā tika spriests, ka Rietumvalstu lielāko kompāniju peļņas pieaugums bremzēsies. Tiesa gan, laikam ejot, šīs prognozes kļuvušas arvien drūmākas. 

Vēl janvārī vidēji tika lēsts, ka šā gada ASV Standard & Poor’s 500 aprēķinā iekļauto uzņēmumu peļņa pieaugs aptuveni par 6%. Šobrīd šī prognoze apcirpta līdz 1,5%, liecina FactSet apkopotie dati. Tas, ja salīdzina ar pagājušā gada 24% pieaugumu, izskatās maz. Turklāt vairāki Volstrītas tendenču pētnieki pat gaida, ka šā gada skatījumā lielo ASV publiski kotēto uzņēmumu nopelnītais varētu samazināties. Vidēji tiek gaidīts, ka jau trešajā ceturksnī ASV kompāniju peļņa gada skatījumā varētu sarukt par 3,2%. Savukārt ceturtajā ceturksnī tā atkal pieaugšot par nepilniem 4% (tas gan var būt pārlieku optimistiski). Daudz kas gan būs atkarīgs no tālākiem notikumiem, piemēram, kādi pavērsieni būs tirdzniecības karos. Tāpat kompāniju izmaksas un tādējādi bieži vien arī peļņu deldējusi augošā izejvielu, darbaspēka un ASV dolāra cena.

Protams, patiesībā peļņas bilde var arī izrādīties nedaudz labāka. Jau visai ierasta ir situācija, kad uzņēmumu atskaites par iepriekšējā ceturkšņa veikumu parasti ir saulainākas par analītiķu pirms tam izteiktajām aplēsēm. Piemēram, ASV pēdējos gados aptuveni trīs trešdaļas uzņēmumu peļņas ziņā pārspēj Volstrītas analītiķu pirms tam izteiktās prognozes. «Neskatieties uz to, tomēr ieteiktu būt piesardzīgākiem. Peļņas prognozes pēdējo mēnešu laikā cirptas gandrīz visu laiku, un patiesie gada beigu uzņēmumu finanšu rādītāji var būt sliktāki, nekā tiek gaidīts šobrīd. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ domāju, ka akciju tirgus no šī brīža varētu kustēties sāniski,» spriež U.S. Bank Wealth Management pārstāvji.

Par mazāku peļņu un riskiem biznesam pārskatāmā periodā pēdējo nedēļu laikā brīdina vesels lērums uzņēmumu gan ASV, gan Eiropā. «Vēl aprīlī un maija sākumā visi domāja, ka ekonomikai gada otrajā pusē kļūs labāk un tirdzniecības kari drīzāk noplaks, nevis eskalēsies. Šobrīd mēs esam pilnīgi citādā pasaulē. Nav daudz pazīmju, ka gada otrajā pusē mūs sagaidīs ekonomikas atveseļošanās,» spriedusi, piemēram, ASV ķīmijas rūpniecības giganta Eastman Chemical vadība. «Veselīgāka ASV ekonomika ir svarīga. Tiesa gan, tieši uzņēmumu peļņai ir jābūt akciju pieauguma dzinējam. Akciju pieaugumam pretestība vienmēr būs mazāka, ja peļņa augs strauji, un tas samērīgā līmenī uzturētu arī vērtspapīru novērtējumus,» The Wall Street Journal savukārt teic ASV finanšu uzņēmuma Eaton Vance pārstāvji.

Kompāniju peļņas izmaiņu ziņā vēl nepārliecinošāka izskatās Eiropa. Tiek lēsts, ka Vecā kontinenta Stoxx 600 indeksa aprēķinā iekļautajiem uzņēmumiem otrajā ceturksnī gada skatījumā tā saruks par 2,7% un trešajā ceturksnī – vēl par 0,7% (Thomson Reuters aptaujas dati). Ja tā būs, tad Eiropas lielāko kompāniju peļņa gada skatījumā būs sarukusi jau trīs ceturkšņus pēc kārtas. Tāpat tikai aptuveni pusei no Eiropas kompānijām pēdējos gados izdodas pārspēt analītiķu pirms tam izteiktās peļņas aplēses.

Tādējādi aktuālas ir runas par peļņas recesiju, kas mazina tirgus dalībnieku riska apetīti un var raisīt tālāku akciju cenu šūpošanos. Galu galā - ja sarūk peļņa, tad visai pamatotas ir bažas, ka Rietumvalstu kompāniju akcijas ir pārvērtētas. 


Visu rakstu lasiet 21. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.