Miljoni par mākslu

Investors
2019. gada 30. augusts 06:45

Pasaules bagātnieku turībai augot, pēdējos gados periodiski var dzirdēt par gigantisku naudas summu plūšanu mākslas tirgus virzienā

Parasti skaļāk izskan tas, ka turīgie sacenšas par kāda autora darbu visatpazīstamāko izsoļu namu rīkotajos pasākumos. Tiesa gan, šādi darbi savus īpašniekus maina arī nosacīti klusāk – kolekcionāriem savā starpā vienojoties par kādu konkrētu summu. Kopumā mākslas darbu iegāde var ļaut ne tikai izcelties uz pārējo fona un gūt emocionālu gandarījumu, bet arī sabalansēt savus ieguldījumus. DB jau rakstījis – milzīgas daudzmiljonu summas patiesībā gatavs maksāt vien visai ierobežots cilvēku loks par vēl ierobežotāku skaitu mākslinieku mākslas darbu (tādējādi ir deficīta sajūta). Šie rekordi minēto tirgu atspoguļo vien daļēji. Proti, nav garantijas, ka stabili par pievilcīgām summām tiks pārdoti arī mazāk atpazīstamu mākslinieku veikumi.

Miljonu simti

Ja aplūko pašus vērtīgākos mākslas darbus, vispārēji tiek pieņemts, ka tie atrodas muzeju īpašumā. Pastāv uzskats, ka tie ir «nenovērtējami vai tuvu tam» un nekad netiks pārdoti. Daži norāda, ka tieši tas ir viens no iemesliem, kādēļ privātajam sektoram pieejamo reto un slaveno mākslas darbu cena ir tik augsta (šādu darbu piedāvājums ir mazs).

Lai nu kā – ik pa laikam arī privātā sektora pārstāvjiem ir iespēja patirgoties ar kāda leģendāra mākslinieka veikumu. Līdz šim oficiāli dārgākais jebkad pārdotais mākslas darbs mūsdienās ir Leonardo da Vinči Salvator Mundi (Pasaules glābējs). Tas 2017. gada Christie’s izsolē tika nopirkts par 450,3 miljoniem ASV dolāru. Tiek baumots, ka šo darbu uz savas superjahtas esot izstādījis Saūda Arābijas kroņprincis Muhamens bin Salmans.

Pieejamā informācija liecina, ka nākamie seši visdārgāk pārdotie mākslas darbi īpašniekus mainījuši privātu darījumu rezultatā. Otro vietu ar aptuveni 300 miljonuASV dolāru darījumu ieņem Vilema de Kūniga glezna Interchange. Savukārt goda pjedestāla trešajā vietā atrodas Pola Sezana glezna Kāršu spēlmaņi, kas 2011. gadā tika šķietami pārdota par 250 miljoniem ASV dolāru. Vēl šādi pārdoto dārgāko gleznu sarakstā atrodama Pola Gogēna Nafea Faa Ipoipo (Kad jūs precēsities?), kas 2014. gadā tika pārdota par 210 miljoniem ASV dolāru, Džeksona Poloka Numur 17A (2015. gadā tā tika pārdota aptuveni par 200 miljoniem ASV dolāru), Marka Rotko Nr. 6 (Violets, Zaļš un Sarkans) un Rembranta Mertena Solmana un Opjenas Kopitas kulonu portreti (2015. gadā tā tika pārdota par 180 miljoniem ASV dolāru), liecina Businessinsider.com apkopotie dati.

Tālāk visdārgāko pagaidām pārdoto darbu sarakstā ir Pablo Pikaso Alžīrijas sievietes (Versija O), kas 2015. gadā Christie’s izsolē tika nosolīta par 179,4 miljoniem ASV dolāru.

Visu rakstu lasiet 30. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.