Politisko vētru iecenošana ir grūta

Investors
2019. gada 26. septembris 09:21

Akciju vērtību Rietumvalstīs pēdējo dienu laikā pastiprināti svārstījusi politika, raksta laikraksts Dienas Bizness. 

ASV Demokrātu partijas pārstāvji nupat panākuši impīčmenta izmeklēšanas uzsākšanu pret šīs valsts prezidentu Donaldu Trampu. Šādai situācijai sākotnēji bijusi negatīva ietekme uz riska aktīvu vērtību, jo tā sola papildu neskaidrību uz jau aktuālajām bažām par globālo tirdzniecību un ekonomikas izaugsmi. Daudzi tirgus dalībnieki pauž viedokli, ka Donalda Trampa atstādināšana no amata, visticamāk, nenotiks, jo ASV Republikāņu partijai joprojām ir liela ietekme ASV Kongresā (tie kontrolē tā augšpalātu). Politisko risku «tirgošana» parasti ir visai riskanta padarīšana. 

Pēdējos gados bieži par politisko drāmu (ASV, Eiropā, Apvienotajā Karalistē utt.) tiek ļoti daudz un skaļi runāts, lai gan gala rezultāts ir bijis vai nu labāks, nekā prognozēts, vai vismaz nav notikusi kāda reāla katastrofa ar ļoti negatīvām sekām. Protams, akciju investoram būtu jāsaprot, ka nākotnē ne viss notiks pēc plāna. Veiksmīgi investori šādos brīžos saglabā kontroli pār savām emocijām, un tas noved pie pareizākiem lēmumiem. Proti, politiku pavada daudz emociju, lai gan bieži vien to ietekme mēdz būt krietni mazāka, ja vien šim apstākļu kopumam nav pievienots fundamentāls ekonomikas vājums (par to gan šobrīd ir bažas). 

Trampa potenciālais impīčments nenoliedzami rada papildu neskaidrību laikā, kad jau tā ir vērojams «pārliecības deficīts» un ekonomikas dati vairs nav tie labākie (saplok arī uzņēmumu peļņa). Tomēr – ja akcijas arī sagurs, tad noturīgu to kritumu droši vien raisīs ziņas par recesiju, nevis politiskie pavērsieni Vašingtonā. Notiekošais arī parāda, cik asa būs cīņa pirms nākamā gada otrajā pusē gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām. Pagaidām Trampa darbību ASV prezi- denta amatā pozitīvi vērtē vien aptuveni 45% amerikāņu, ziņo Reuters. 

Tiesa gan, daži norāda, ka šis atbalsts var palielināties, ja ASV iedzīvotāji jutīs, ka šajā impīčmentā viņš apsūdzēts netaisnīgi. Pagaidām ASV demokrāti iestājas par to, ka Tramps pārkāpis Konstitūciju, mēģinot panākt palīdzību no Ukrainas, lai kaitētu savam politiskajam sāncensim Džo Baidenam. 

Tramps attiecīgo informāciju esot pieprasījis, norādot, ka pretējā gadījumā Ukrainai aizturēs 400 miljonu ASV dolāru vērtu militāro palīdzību. 

Notikumi, protams, var attīstīties dažādi. Tomēr pārsvarā dzirdami pieņēmumi, ka Trampa impīčmentam lielāka nozīme ir Vašingtonā, nevis Volstrītā. Proti, lai gan politikai ir ietekme uz dažādu aktīvu īstermiņa cenām, lielo ilgtermiņa bildi tomēr diktē fundamentālie faktori jeb ekonomikas veselības cikli. Ja atskatās vēsturē, tad, protams, nav ļoti daudz ASV prezidenta impīčmenta gadījumu. Līdz ar to esošo gadījumu statistika ar to ietekmi uz finanšu tirgiem ir visai nepilnīga. 

Visu rakstu lasiet 26. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!