Šogad izvēlas zeltu

Investors
2020. gada 30. jūnijs 06:59

Neskaidrības plīvuram par dažādiem procesiem pasaulē esot paaugstinātam, šā gada pirmajā pusē viens no izteiktākajiem uzvarētājiem ir bijis zelts.

Dzeltenā dārgmetāla cena ASV preču biržā kopš gada sākuma ir pieaugusi par 16% un šobrīd pietuvojusies apaļajai 1800 ASV dolāru par Trojas unci atzīmei. Kopumā šobrīd zelts preču biržā ir aptuveni par 250 ASV dolāriem dārgāks nekā tas bija decembra beigās. Zelta vērtībai augt palīdzējuši arī centrālo banku un valdību pēdējā laika "jaunie" bezprecedenta ekonomikas stimulēšanās pasākumi. Vērojamas spekulācijas, ka kādā brīdī tie varētu atdzīvināt pamatīgu inflāciju, kas krājējus var atstāt pie gluži vai pavisam sasistas siles.

Attiecīgi - daļa investoru jau tagad domā par to, kādas pozīcijas ieņemt finanšu tirgū, lai apdrošinātos pret potenciāli nepatīkamāku inflāciju.

Jau ziņots, ka tieši zelts dažkārt tiek uztverts kā drošais patvērums - tas spējis pārdzīvot dažādas jukas, devalvācijas un augošu inflāciju jeb - vēsturiski tas ir bijis reāls, fizisks aktīvs, kuram zināma vērtība saglabājusies pie jebkādas ekonomikas. Kopējai labvēlībai pret zeltu palīdz arī prognozes.

Nupat viena no pasaules investīciju sfēras flagmaņiem "Goldman Sachs" eksperti lēsuši, ka zelta cena nākamo 12 mēnešu laikā sasniegs jaunu rekordu pie 2 tūkst. ASV dolāru atzīmes par Trojas unci.

"Zelts gūst labumu no arvien augošajām bažām par to, ka Covid-19 novērtēts par zemu. Zelts arī gūst labumu no triljoniem dolāru stimuliem, ko ekonomikās ievada centrālās bankas un negatīvajām procentu likmēm. Šie faktori, iespējams, liks zelta cenai sasniegt rekordu," spriež minētās ASV investīciju bankas pārstāvji.

Šobrīd tiek darīts viss iespējamais, lai Rietumvalstīs procentu likmes paliktu zemas. Zeltam, kura turēšana nenodrošina procentu ienākumus, tādējādi ir vieglāk konkurēt ar visiem tiem vērtspapīriem, kas to dara. Turklāt, ja šīs likmes jau ir vai vēl tikai draud kļūt negatīvas, to tam darīt ir vēl vieglāk.

Pieaugot zelta cenai, aug arī interese par uz šī dārgmetāla cenas izmaiņām bāzētajiem biržā tirgotajiem fondiem. Kopumā šādiem zelta fondiem šogad savus šī dārgmetāla fiziskos krājumus nācies palielināt par 600 tonnām, ziņo "Bloomberg".

Pasaulē populārākais šāds fonds, kas kopē dzeltenā dārgmetāla cenas izmaiņu biržā, ir "SPDR Gold Shares" (GLD), kura daļas var pirkt un pārdot līdzīgi kā akcijas.

20200629-1701-spdr-gold-shares-cena.png

No dārgmetāliem nedaudz citādāk šogad klājies sudrabam. Tā cena joprojām ir nedaudz mazāka par to, kāda tā bija gada sākumā. Pēc sudraba ir daudz lielāks rūpnieciskais pieprasījums (tas atbildīgs aptuveni par pusi no globālā šī dārgmetāla patēriņa). 

Tādējādi Covid-19 atnestajai recesijai un sākotnējām bailēm no tās bija daudz lielāka negatīva ietekme uz šī metāla cenu. Sudraba vērtība preču biržā no 24. februāra nepilna mēneša laikā saruka gandrīz par 40%. Kopš tā brīža tā ir palēkusies par 45% līdz 18,16 ASV dolāriem par unci.

20200629-1701-sudraba-cena-asv-precu-bir