Šogad sudraba cena palēkusies jau gandrīz uz pusi, un ASV preču biržā tā pietuvojusies 30 ASV dolāru atzīmei par unci.

Sudrabs ir lētāka dārgmetālu tirgus karaļa – zelta – alternatīva, un veids kā nu, šķiet, pietiekami daudzi pasaules iedzīvotāji gatavi likt likmi uz palielākas nestabilitātes – pat esošās monetārās un finanšu sistēmas sabrukuma - iespējamību. Savukārt zelta cena kopš šā gada sākuma ASV preču biržā palēkusies par 23%, kur tā uz brīdi (augusta sākuma) atzīmējās pat virs 2 tūkst ASV dolāru atzīmes par Trojas unci.

20200908-0754-sudrabs.png

"Es jau kopš 2002. gada gaidu neizbēgamu šīs monetārās sistēmas norietu. Jau 20 gadus kalna galā vicinu šādu karogu, un pēkšņi daudzi sākuši uz mani skatīties un teikt – šis vīrs ir ģēnijs," "Bloomberg" teic, piemēram, "Merian Gold and Silver Fund" vadītājs Neds Neilors-Leilands.

Zināmām pārdomām par naudas nobāzēšanu gan zeltā, gan sudrabā palīdz dažādas spekulācijas par to, pie kā varētu novest pandēmijas bezprecedenta valdību un centrālo banku gigantiskie eksperimenti. Piemēram, manāmas runas, ka notiekošais kādā brīdī varētu nozīmēt, ka galvu paceļ varena inflācija. Tas pats zelts vēsturiski pārdzīvojis dažādas jukas, neskaitāmas devalvācijas un augošu inflāciju.

Manāmas spekulācijas, ka šādā brīdī galu galā par daudzmaz uzticamu valūtu kļūs arī sudrabs, kas daļēji liek pieaugt tā vērtībai.

"Bloomberg" izceļ, ka šāds viedoklis mūsdienās nebūt vairs nav retums. Piemēram, interneta vietnē "Reddit" dārgmetālu fanātiķu (tā saucamie "Gold bugs"), kuri bieži sludina trauksmi par pasaules ekonomiskās un finanšu sistēmas ilgtspēju, pulciņš esot sasniedzis vairākus desmitus tūkstošus. Valdot šādam fonam, pieprasījums pēc reāliem fiziskiem sudraba stieņiem un monētām strauji augot, un ražotājiem esot parādījušās grūtības ar attiecīga piedāvājuma nodrošināšanu. Daļu fiziska sudraba pārstrādāšanu negatīvi esot ietekmējuši arī pandēmijas ierobežojumi.

Ne visi gan ir gatavi lēkt šajā vilcienā. Tiek izcelts arī pretējais viedoklis, ka dažādas šāds runas par apokalipsēm un krahiem ir regulāra parādība, lai gan, laikam ejot, tās materializējušas nav. "Šie cilvēki pasaules finanšu sistēmas sabrukumu gaida jau 40 līdz 50 gadus. Tomēr nekas, ko jūs variet darīt, nevar viņiem likt domāt, ka viņu skatījums uz pasauli ir nepareizs," teic izejvielu tirdzniecības pētniecības uzņēmuma "CPM Group" vadība.

Dārgmetālu tirgū mūsdienās viegli piedalīties ar tā saucamo biržā tirgoto fondu palīdzību. Tie no investoriem piesaista naudu, par kuru parasti iegādājas un tad glabā kādu attiecīgo metālu. Pasaulē pats populārākais šāds fonds ir "iShares Silver Trust" (kods: SLV).

Daudzi jau minētie "Gold bugs" gan šādas virtuālas investīcijas kritizē un norāda, ka tās radījušas bankas, lai absorbētu investoru pieprasījumu un kontrolētu cenu. "Šajā tirgū vienīgā lieta, kas ir svarīga, ir fizisks metāls. Fizisks un jūsu pašu rīcībā," šādu dažu dārgmetālu mijēju noskaņojumu "Bloomberg" ieskicē "Gold Arrow Capital Management" vadība.