Zūd iespēja paslēpties

Investors
2019. gada 30. augusts 08:10

Tirgus noskaņojums ir trausls – cenas kopsolī vai nu pieaug, vai sarūk

Līdz ar pieņēmumiem par pasaules ekonomikas sagurumu un tirdzniecības karu nemieriem pēdējā laikā finanšu tirgiem nācies dzīvot lielāku cenu svārstību apstākļos. Pieejamie dati liecina, ka daudzu finanšu aktīvu vērtība šādā brīdī virzījusies uz vienu un to pašu pusi. Augustā lielā daļā no tirdzniecības sesijām (11) visu ASV Standard & Poor’s 500 veidojošo atsevišķu sektoru akciju raksturojošo indikatoru vērtība kustējusies kopsolī. Proti, reizē vai nu augusi, vai sarukusi gan riskantāku, gan nosacīti drošāku, mazāk ciklisku sektoru pārstāvju akciju cena. Tāpat ar ASV akciju virzienu cieši korelējusi citu pasaules reģionu akciju vērtība, obligāciju ienesīgums un arī izejvielu cena, liecina Dow Jones Market Data informācija.

Notiek drūzmēšanās

Daži finanšu procesu vērotāji brīdina, ka šāda situācija nav nekas lielisks. Ja cena reizē pieaug dažādu tautsaimniecības sektoru akcijām, naftai, zeltam, tad visai ticams ir arī tas, ka, pamainoties kādiem nosacījumiem, viss reizē arī gāzīsies. Tādējādi investoriem zūd iespēja kādos aktīvos paslēpties. Dažādu nozaru akciju un citu aktīvu cenu virzīšanās kopsolī parasti liecina vai nu par pārlieku lielu optimismu, vai bailēm. Investori lielā mērā kaut ko pērk vai pārdod emociju iespaidā, nevis izsverot kādus fundamentālos faktorus. Šāda ciešāka korelācija parasti tādējādi ir priekšvēstnesis vēl krietni straujākām cenu izmaiņām kādā virzienā. Ja aplūko finanšu ziņas, tad gandrīz visi vērš uzmanību uz to, ka tirgus noskaņojums šobrīd ir ļoti trausls. Šajā pašā laikā liela daļa atklāj, ka turpina uzturēt paaugstinātu riska aktīvu īpatsvaru. Iespējams, daudzi baidās nepiedalīties tālākā potenciālā akciju cenu pieaugumā. Galu galā pēdējos gados akciju cenas vienmēr atguvušās - pat pēc periodiskiem izpārdošanu uzplūdiem.

Pēdējo gadu laikā jau vairākkārt izcelts, ka investoru portfeļi kļuvuši visai līdzīgi, kur tie sadrūzmējušies, piemēram, vienās un tajās pašās akcijās. «Milzīgā investīciju pasaule patiesībā ir sarukusi līdz nelieliem kohortiem ar vērtspapīriem. Mēs atrodamies vienā informācijas burbulī (echo chamber), kur visi iet uz tām pašām vakariņām un dzer vienu un to pašu dziru,» pirms kāda laika The Wall Street Journal teica Bank of America Merrill Lynch eksperti. Tas var nozīmēt straujākus kritumus brīdī, kad visi ar šādām līdzīgām pozīcijām reizē mēģinās mesties uz izejas pusi. Šāda situācija daļēji tiek vainota pie straujāka akciju cenu krituma gan pagājušā gada sākumā, gan beigu daļā. S&P 500 indeksa vērtība no pagājušā septembra virsotnēm līdz decembra zemākajiem punktiem saruka gandrīz par 20%.

Visu rakstu lasiet 30. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.