
Uzņēmumu jauda un noslodze pašreizējā brīdī jau sasniegusi vai pat pārsniegusi to līmeni, kas bija krīzes pašā sākumā. Tāpēc uzņēmēji nespēj vairs saražot jaunu produkciju, raidījumā 900 sekundes norādīja Latvijas Bankas galvenais ekonomists Kārlis Bauze.
Viņš skaidroja, ka uzņēmējiem jāpiesaista papildu investīcijas, lai viņi varētu iegādāties jaunas ražošanas iekārtas un palielināt produkcijas apjomu, kā rezultātā palielinātos arī eksports.
«Šobrīd redzams, ka svarīgākajās tautsaimniecības nozarēs un tanīs nozarēs, kas galvenokārt nodrošina eksporta tirgu – kokrūpniecība un metālapstrāde, noslodzes jaudas ir gandrīz sasniegušas maksimumu, tāpēc šiem uzņēmumiem jāpiesaista papildu resursi. Vai nu no starptautiskiem investoriem, komercbankām, vai no saviem uzkrājumiem,» atzīmēja K.Bauze.
Viņš gan piebilda, ka, protams, uzņēmums var arī turpināt darboties pie maksimāli sasniegtās jaudas, bet, piesaistot investīcijas un palielinot ražošanas apjomus, veidotos lielāka peļņa. Tas ir arī ieguvums valsts budžetam.
Kaut arī uzņēmēji seko līdzi globālajām ekonomikas tendencēm, reālā situācija Latvijā ir atšķirīga. Ne vienmēr komercbankas un citas institūcijas grib aizdot naudu un arī uzņēmumi nav tādā stāvoklī, ka varētu piesaistīt investīcijas. Uzņēmējus dara piesardzīgus arī neziņa par to, kāda turpmāk būs uzņēmējdarbības vide - piemēram, vai nodokļi tiks paaugstināti vai nē, norādīja K. Bauze.