
Lai ik gadu neatkārtotos diskusija par mājokļu galvojumu atbalsta programmas turpināšanu vai neturpināšanu, nepieciešams rast risinājumu, kā pastāvīgi nodrošināt nepieciešamo finansējumu programmas turpināšanai, norāda Ekonomikas ministrija.
Ieņēmumiem no ārzemnieku uzturēšanās atļauju izsniegšanas ir tendence samazināties - vidēji gadā tie ir vien 2,5 miljoni eiro, kas ir paredzēti ne tikai mājokļu galvojumu programmas nodrošināšanai, bet arī izdevumiem par uzturēšanas atļauju reģistra uzturēšanu un par bezprocenta obligāciju uzskaiti un norēķinu nodrošināšanu.
Ņemot vērā līdzšinējo programmas darbību un iedzīvotāju interesi par to, Ekonomikas ministrija aprēķinājusi, ka programmas turpināšanai 2018. gadā nepieciešami 4,6 miljoni eiro, 2019. gadā – 5,26 miljoni eiro un 2020. gadā – 5,99 miljoni eiro.
Ar šo finansējumu izdotos nodrošināt, ka 2018. gadā atbalstu mājokļa iegādei saņems 4060 ģimenes ar bērniem, 2019. gadā - 4460 ģimenes un 2020. gadā - 4900 ģimenes.
Laikraksts Dienas Bizness jau rakstīja, ka lielā mērā mājokļu iegādes tirgu patlaban veicina tieši valsts programma Altum. Šim gadam valsts garantijām atvēlēti 2,8 milj. eiro, par programmas turpmāko gaitu lems.
Aizvadītajā gadā no jauna izsniegto mājokļu kredītu apmērs sasniedza 362,7 milj. eiro, kas ir par trešdaļu vairāk nekā pirms gada, savukārt piešķirto aizdevumu apjoms - 106 milj. eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) dati. Kopējais mājokļa kredītu apmērs pērnā gada nogalē sasniedza 4,4 miljardus eiro. Kaut arī aizdevumi bankās gada laikā auguši par 30 - 50%, daudziem aizņēmējiem šķērslis ir gan pirmā iemaksa, gan ierobežotais piedāvājums.