Lai arī bezdarbnieku skaits nākamgad turpinās samazināties un palielināsies nodarbināto skaits, tomēr, salīdzinājumā ar pirmskrīzes periodu, bezdarba līmenis Latvijā saglabāsies salīdzinoši augsts, paredz eksperti.
Ekonomikas atveseļošanās process ir lēns un izaugsme nākamgad nebūs tik strauja, lai rastos daudzi desmiti vai pat simti tūkstoši jaunu darba vietu, norāda SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.
Nodarbinātības jautājumi nezaudēs savu aktualitāti, īpaši situācijā, kad turpina palielināties ilgstošo bezdarbnieku skaits – 97,9 tūkstoši jeb 46,6% no kopējā darba meklētāju skaita ir ilgstošie darba meklētāji. Tāpat salīdzinoši liels skaits (47,4 tūkstoši) ir zaudējuši cerības atrast darbu un netiek uzskatīti par darba meklētājiem, lai gan daļa no viņiem būtu gatavi strādāt.
Iekšējās rezerves ir pietiekoši lielas, tādēļ bažas par katastrofālu darbinieku nepietiekamību tuvākajā nākotnē ir mazliet pārspīlētas, tomēr strukturālā bezdarba problēma var kļūt nopietnāka. Ilgstoša atrašanās bez darba draud ar esošo zināšanu un prasmju zudumu, kas nozīmē vēl lielākas barjeras un izdevumus šo cilvēku iesaistīšanai darba tirgū nākotnē. Līdz ar to no valsts ekonomiskās attīstības viedokļa būtu jāmotivē šie cilvēki apgūt jaunu profesiju, pilnveidot savas prasmes un jāsekmē šo cilvēku iesaistīšanos darba tirgū, izmantojot subsidēto darba vietu un uzņēmuma nodokļu atlaižu instrumentus, it sevišķi reģionos, kur bezdarba līmenis ir visaugstākais.
Līdz ar ekonomiskās aktivitātes izaugsmi sagaidāms, ka nodarbinātības kāpums turpināsies arī nākamgad, paredz Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Tomēr jāatceras, ka krīzes laikā darbaspēka izmaksu samazināšana notika, t.sk. arī mazinot darba stundu skaitu. Tāpēc nākamgad nodarbinātības kāpums prognozēts lēnāks nekā darba stundu pieaugums, proti, darba devēji līdz ar aktivitātes palielināšanos, visticamāk, no sākuma mēģinās noslogot jau esošos darbiniekus.
Jauno darba vietu radīšana, visticamāk, būs lēna. Līdz ar to nav vēl pamata pārliekam optimismam par bezdarba strauju samazināšanos. Pēdējie dati no NVA liecina par to, ka reģistrētais bezdarba līmenis novembrī vairs nekrīt (t.i., sezonālie darbi beigušies). Arī uzņēmumi vēl ir ļoti piesardzīgi savos plānos darbinieku skaita palielināšanai. Prognozējams, ka 2011.gadā vidējais darba meklētāju īpatsvars samazināsies līdz 17-17,5% no 19-19,5% šogad.
Populārākie
- Ventspils ostas termināļos aug pārkrauto kravu apjoms
- Banku darbība atgriežas 70. gados – cilvēciska pieeja mūsdienīgā tehnoloģiskā izpildījumā
- Plaša Latvijas uzņēmēju delegācija dodas uz Japānu
- Auto diski: ko nozīmē uz tiem esošie cipari? Īss ceļvedis ikvienam autovadītājam
- Lietuvas cerības uz ekonomisku labumu no attiecībām ar Taivānu bija kļūda