Izmaiņas nodokļu sistēmā varētu kļūt par realitāti, ja valdība atbalstīs Finanšu ministrijas sagatavotos ierosinājumus. 

Vairāki žurnāla "Dienas Bizness" aptaujātie uzskata, ka šis ir sava veida starta šāviens diskusijām par to, kādai būtu jābūt nodokļu sistēmai Latvijā. Eksperti atgādina, ka nodokļu būtiska palielināšana ekonomiskās lejupslīdes laikā izraisīs negatīvas blaknes – legālo darba vietu sarukumu un ēnu ekonomikas pieaugumu, tāpēc ar radikālām idejām par jaunu nodokļu ieviešanu jābūt ļoti piesardzīgiem. 

Vairāki aptaujātie ir piesardzīgi par to, vai pašlaik patiešām ir nepieciešama jauna nodokļu sistēmas reforma, jo ir sācies 2018. gada nodokļu reformas trešais gads, kas ir pārāk īss termiņš, lai varētu bezkaislīgi novērtēt iepriekšējās reformas rezultātus – gan tās pozitīvos, gan arī negatīvos aspektus. Minēto iemeslu dēļ tiek pausta nostāja, ka pašlaik nekādus radikālus soļus spert nevajadzētu. Lai būtu objektīvs vērtējums, nodokļu sistēmai būtu jāpastrādā vismaz piecus gadus. 

Vairāki aptaujātie nodokļu eksperti norāda, ka valsts makā Covid-19 ir radījis pamatīgu nodokļu iztrūkumu un neesot izslēgts, ka šāda pati aina varot būt ieraugāma arī 2021. gadā, tāpēc būs vajadzīgi papildu ieņēmumi, kuru avots varot būt pašreizējo nodokļu atvieglojumu pārskatīšana, atcelšana vai apcirpšana, kā arī izmaiņas kopējā nodokļu sistēmā. Savu sacīto aptaujātie pamato ar Valsts ieņēmumu dienesta datiem par budžeta ieņēmumu izpildi šā gada septiņos mēnešos, kur faktiski iekasētā summa 5,56 miljardu eiro apmērā ir par 453,6 miljoniem eiro mazāka, nekā sākotnēji bija plānots. Līdz šā gada beigām šo iztrūkumu aizbērt neesot iespējams, turklāt tā apmērs līdz 2020. gada beigām var pat palielināties. 


Visu rakstu lasiet 18. augusta žurnālā "Dienas Bizness".

Abonējiet, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās.