Gandrīz 70,5 tūkstoši nodokļu maksātāju pērn savlaicīgi nesaņēma iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus tādēļ, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) neizmanto tā rīcībā esošo informāciju, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

Tāpat gandrīz piecarpus tūkstošiem pensionāru ar invaliditāti jau vairākus gadus tiek kavēta pensiju izmaksa pilnā apmērā tādēļ, ka valsts iestāžu nekvalitatīvas savstarpējās sadarbības dēļ netiek automātiski piemēroti nodokļu atvieglojumi. Bet birokrātisku un nesaprotamu barjeru dēļ labticīgi patentmaksātāji kļūst par likuma pārkāpējiem, paši to pat nenojaušot. Šāda aina atklājās Valsts kontroles veiktajā saimnieciskā gada pārskata revīzijā, turklāt tāda konstatēta ne pirmo gadu, informē VK pārstāve Līga Krapāne.

«VID ir jāsper solis pretī iedzīvotājiem, lai mazinātu tiem nevajadzīgo administratīvo slogu un nodrošinātu visu ienākumu savlaicīgu saņemšanu ik mēnesi, nevis pēc gada vai gadiem. Uzlabojumi nepieciešami arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma un atvieglojumu automātiskā piešķiršanā, tai skaitā pensionāriem ar invaliditāti. Ir skaidrs, ka šiem cilvēkiem katrs ikmēneša ienākumu eiro ir ļoti nozīmīgs. Jāvienkāršo arī patentmaksātāju reģistrācijas process, lai tas kļūtu iedzīvotājiem saprotams, ērts un atbilstu mūsdienu tehnoloģiju iespējām,» uzsver valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Līdzīgi kā 2016. gada revīzijā, arī tikko publiskotajā revīzijā Valsts kontrole atklāja, ka vismaz 5486 pensionāri ar invaliditāti 2018. gadā nesaņēma tiem pienākošos pensiju pilnā apmērā. Vidēji samazinājums bija 7,40 eiro mēnesī, jo pensijas aprēķinā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) nepiemēroja iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu par invaliditāti. Minētās personas 2018. gadā pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli varēs atgūt, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Lai arī Saeima 2017. gada beigās steidzamības kārtā grozīja likumu «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli», VID un VSAA tā arī nav spējuši nodrošināt, lai pensiju aprēķinā VSAA katru mēnesi pareizi piemērotu nodokļu atvieglojumus un pensionāri attiecīgi ik mēnesi saņemtu vairāk naudas uz rokas. 

Saprotot, ka VID elektroniskās datu sistēmas (EDS) lietošana un konkrēto likumu pārzināšana var sagādāt problēmas dažādām iedzīvotāju grupām, Valsts kontrole veica papildu pārbaudes, lai noskaidrotu, kā Iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) atvieglojumi (piemēram, par apgādājamiem) un prognozētais neapliekamais minimums tiek piemērots personām, kuras strādā tikai vienā darbavietā. Pārbaudes rezultātā Valsts kontrole secināja, ka VID neizmanto tā rīcībā esošo informāciju. Tādēļ 2018. gadā vismaz 70 486 personas nesaņēma tām pienākošos IIN atvieglojumus un prognozēto neapliekamo minimumu. Šo cilvēku mēneša ienākumi samazinājās vidēji par 25 eiro tikai tādēļ vien, ka viņi VID EDS nebija fiksējuši atzīmi par savu vienīgo ienākuma gūšanas vietu. Minētās personas 2018. gadā pārmaksāja iedzīvotāju ienākuma nodokli 20,8 miljonu eiro apmērā, kuru varēs atgūt, tikai iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Turklāt tikai tad, ja persona zinās par savām likumīgajām tiesībām un pratīs rīkoties EDS vidē. VID ieskatā gada ienākuma deklarācijas iesniegšana ir būtiska, jo ar to persona apliecina savu gribu saņemt pārmaksāto nodokli. Valsts kontrole gan vērš uzmanību, ka personas e-prasmes un fiziskās iespējas bieži vien var traucēt šo gribu izteikt. Turklāt deklarācijas iesniegšana šajos gadījumos ir papildu slogs un neērtība gan iedzīvotājiem, gan arī VID, administrējot un atmaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu.

VID un Finanšu ministrijai jāvienkāršo arī patentmaksātāju reģistrēšanas sistēma, padarot to ērtāku un efektīvāku, šādi sekojot labas pārvaldības principiem un mazinot administratīvo slogu. Revīzijā tika konstatēts, ka amatniekiem, frizieriem, fotogrāfiem un citām personām, kuras izvēlas maksāt nodokļus vienkāršotā kārtībā – samaksājot tikai patentmaksu –, nav nemaz tik viegli saprast un ievērot prasības, lai nodokļu samaksā nenonāktu konfliktā ar VID. Šobrīd veidojas situācijas, kad persona veic maksājumu un strādā pārliecībā, ka ir patentmaksātājs, taču tā nav nokārtojusi formalitātes – nav iesniegusi iesniegumu VID. Darbība bez iesnieguma ir pārkāpums, kas VID ir jākontrolē un jānovērš. Šāda pieeja ir smagnēja, birokratizēta, jo rada administratīvo slogu iedzīvotājiem un resursu nelietderīgu izlietojumu VID.

Valsts kontrole aicina novērst norādītos trūkumus IIN administrēšanā un nodrošināt VID darbību iedzīvotājiem draudzīgākā veidā, efektīvi izmantojot visu VID rīcībā esošo informāciju un tehnoloģiskās iespējas, kas ļautu personām gan savlaicīgi gūt labumu no nodokļu atvieglojumiem, gan arī, darbojoties mazajā uzņēmējdarbībā, maksāt nodokļus vienkārši.