Pēdējos mēnešos maržinālās tirdzniecības jeb tirdzniecības ar plecu apmēri traukušies debesīs. Piemēram, ASV regulatoru dati liecina, ka tur maržinālās tirdzniecības parāds janvārī gada skatījumā palēcies par veseliem 42% un sasniedzis jaunu rekordu pie teju 800 miljardiem ASV dolāru. 

Turklāt vēl gandrīz par 2% no janvāra līmeņa tas audzis arī februārī, pārsniedzot minēto apaļo 800 miljardu līmeni. Jāteic, ka vēsture attiecībā uz maržinālās tirdzniecības rekordiem ir bijusi visai skaidra, kas rada zināmu pamatu bažīgumam. Tās pīķi bijuši pirms nozīmīgu burbuļu plīšanas

Spītējot spriedumiem, ka vairāku finanšu aktīvu cena varētu būt atrāvusies no realitātes, šā gada pirmais ceturksnis pagājis pat vēl tālāka to vērtības pieauguma un rekordu biruma zīmē. Piemēram, ASV akciju cena ceturkšņa laikā pieauga par gandrīz 6%, kas ir izcils sniegums. Tas nozīmē, ka kopš pagājušā gada marta zemākajiem punktiem ASV akciju vērtība augusi jau par 80%. Vēl pat labāk ceturksnī klājies Eiropas akcijām, kuru cena, neskatoties uz ne pārāk pārliecinošo cīņu ar pandēmiju, pieauga par 7,5%, ja vērtē reģiona lielas kapitalizācijas publiski kotēto uzņēmumu Stoxx 600 akciju indeksa izmaiņu. 

Ja neskaita sākotnējo ļoti spējo un šajā pašā laikā ļoti īso pandēmijas šoku akciju tirgū pagājušā gada pavasara sākumā, tad tirgus dalībnieki jau gadiem dzīvo apstākļos, kad pamata virziens akcijām ir gandrīz tikai un vienīgi uz augšu. Tam ļoti labvēlīgu fonu uztur arī, piemēram, centrālie baņķieri, kas neparko negrib pieļaut tādu situāciju, kad stress finanšu tirgū un kāda gigantiska naudas sadegšana tajos inficētu un pārmestos arī uz reālo ekonomiku. Apetīte rodas ēdot, un, investoriem pierodot, ka cenu kāpums ir absolūta norma, var rasties gluži vai neievainojamības apziņa. 

Tam gan komplektā mēdz nākt tas, ka investori iesaistās arvien riskantākās avantūrās, izvēloties arvien riskantākus finanšu instrumentus, lai tiktu pie arvien dāsnākas peļņas. Pieejamie dati liecina, ka pasaules investoru kopiena arvien lielākā mērā ir griboša iesaistīties, piemēram, vērtspapīru mīšanā uz parāda. No vienas puses, tas parasti liecina, ka investori ir optimistiski, jo gaida vēl tālāku finanšu aktīvu cenu pieaugumu. Tomēr, no otras puses, pie lieliem aizņemtiem līdzekļiem tirgus dalībnieku reakcija uz jebkuriem jaunumiem – sevišķi negaidītiem – var būt krietni nervozāka.

Visu rakstu lasiet 6.aprīļa žurnālā "Dienas Bizness"!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!