Latvijas spēja izvairīties no devalvācijas bija ļoti vienlīdzīga politika, jo, atļaujot devalvēt valūtu, no tā iegūtu lielie eksportētāji. Un kas ir lielie eksportētāji? Valsts bagātākie cilvēki, norāda Starptautiskā ekonomikas institūta pārstāvis Anders Aslunds.
«Latvija patlaban tiek uztverta kā veiksmīgs paraugs, un Vašingtonā cilvēki saka, ka Grieķijai ir jāpaskatās uz Latviju, kā tikt galā ar krīzi,» atsaucoties uz A. Aslundu, raksta Bloomberg. Citām valstīm ir jāmācās no Latvijas, ka, kaut arī «jūs esat spēcīgi sisti un piedzīvojuši spēcīgus izdevumu samazinājumus, tomēr jūs esat stājušies pretī lielākajām problēmām.»
Valdība samazināja algas un izmaksas, kā arī paaugstināja nodokļus, lai saglabātu kontroli pār savu budžeta deficītu, un būtu saskaņā ar noteikumiem 7,5 miljardu eiro palīdzības finansējuma piešķiršanai no Eiropas Komisijas un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF). Pasākumi, kas veido apmēram 10% no IKP, nākamajos gados turpināsies, lai samazinātu deficītu līdz 3% no IKP 2012. gadā un 2014. gadā ļautu ieviest eiro.
«Grieķijas situācija ir līdzīga Latvijas situācijai tādā veidā, ka nav citas iespējas kā izdevumu samazināšana,» iepriekš sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Db.lv jau rakstīja, ka viltotas SVF vēstules parādīšanās Latvijā ļauj secināt, ka daži cilvēki ir ieinteresēti alternatīva kursa virzīšanā, raksta britu finanšu laikraksts The Financial Times.
Laikraksts norāda, ka situācija, kad SVF nākas kā viltojumu noraidīt kādu fondam piedēvētu vēstuli, ir «viens no fonda visneparastākajiem paziņojumiem».
«Šis viltojums liek domāt, ka daži cilvēki vēl joprojām cenšas virzīt alternatīvu kursu, pat izmantojot nedzirdētas metodes,» raksta FT.
Kā jau ziņots, aģentūras LETA rīcībā no valsts politiskajām aprindām nonākusi it kā SVF vadītāja Dominika Štrausa-Kāna parakstītas vēstule kopija, kurā tiek pausts, ka Latvijai jārisina jautājumi, kas ir saistīti ar lata «mini devalvāciju», un savlaicīga lēmuma pieņemšana ilgtermiņā atbilstu visu pušu interesēm.
