Trīs gadu laikā iespējams būtiski samazināt ēnu ekonomiku būvniecības nozarē, ir pārliecināta Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane

Būvniecības nozare šodien paraksta sadarbības memorandu ar premjeru, ekonomikas ministru un finanšu ministri. Ar to līdz 2019. gadam plānots gan mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru vismaz uz pusi, salīdzinot ar 2015. gadu, gan audzēt nozarē nodarbināto algas, celt nozares konkurētspēju, veicinot eksportu, profesionālo izglītību tuvinot darba tirgus prasībām, gan uzlabot investīciju vidi, piemēram, pilnveidojot publisko iepirkumu regulējumu, izstrādājot finansēšanas modeli autoceļu infrastruktūras attīstībai utt.

Fragments no intervijas:

Gadiem zinām, ka pastāv ēnu ekonomika, taču situācija no tā nemainās. Kāpēc?

Trūka sistēmiska redzējuma. Viena sīka detaļa neko nemaina. Mēs līdz šim esam runājuši tikai par atsevišķiem jautājumiem. Otrs aspekts – domāju, ka uzņēmējiem pašiem šī situācija ir apnikusi un viņi ir gatavi nākt ar redzējumu, kā to mainīt, lai mēs celtu savu produktivitāti, varētu naktīs mierīgi gulēt, efektīvi strādāt ārvalstu tirgos. Ir nobriedis pieprasījums pēc biznesa vides pārmaiņām.

Kādēļ no valsts nav bijusi proaktīva rīcība, lai nepieļautu, ka ēnu ekonomika sasniedz šādus apmērus? Pēc jaunākā ēnu ekonomikas pētījuma, būvniecības nozarē tā sasniedz 40%; šāds apmērs nav pirmo gadu.

Valdība un politiķi reaģē uz sabiedrības pieprasījumu. Acīmredzot ne no vienas puses nav bijis pietiekams pieprasījums, ka nodokļi visiem ir jāmaksā. Uzņēmēji ir gadiem runājuši, ka nav iespējams godīgi konkurēt pie šādām nodokļu likmēm, ka zemākā cena rada problēmas. Tā kā nodokļu iekasējamība ir tikai pēdējo gadu dienaskārtības jautājums, iespējams, arī tādēļ nobriedusi situācija, ka risinājumus grib atrast. Es nedomāju, ka valdība situāciju neapzinājās arī iepriekš. Arī citi ļoti labi apzinājās. Jautājums tikai, kurā brīdī visi godīgi pasaka – jā, tā ir problēma. Esam gatavi šo uzskatīt par starta punktu, lai situāciju risinātu.

Cik ilgs laiks vajadzīgs, lai ēnu ekonomika patiešām sāktu samazināties?

Trīs gadi ir reāls termiņš, kurā sajust nozīmīgas pārmaiņas.

Visu interviju Lielākā problēma ir aplokšņu algas lasiet 31. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.