Šogad Latvijas iedzīvotāju ģimenes budžetu visvairāk ietekmējis Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) paaugstinājums. Vairāk nekā puse jeb 52% aptaujas dalībnieku atzinuši, ka tieši IIN paaugstināšana viņu ienākumus samazinājusi visvairāk.

Swedbank Privātpersonu finanšu institūta veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka vēl 18% atbildējuši, ka viņus ietekmējusi autotransporta nodevas ieviešana, 9% respondentu izjutuši mājokļa nodokļa ieviešanu, bet pavisam nelielai daļai ienākumus samazinājis kapitāla nodoklis. Savukārt aptuveni 19%norādījuši, ka nodokļu izmaiņas viņus neietekmē.

Salīdzinot šos datus ar aptauju, kas tika veikta šā gada janvārī, kad nodokļi tikko tika ieviesti un likmes mainītas, gandrīz trīs reizes palielinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kas norādījis, ka viņus neietekmē nodokļu izmaiņas. Tas pieaudzis no 7% janvārī līdz 19% jūnijā.

Savukārt gada sākumā 24% iedzīvotāju uzskatīja, ka jaunā auto nodeva samazinās viņu ienākumus. Taču viedoklis par Iedzīvotāju ienākuma nodokli nav būtiski mainījies – iepriekš tā ietekmi novērtējuši 48%, šobrīd 52% aptaujas dalībnieku.

Aptaujas ietvaros arī ticis vaicāts, par cik aptuveni ir samazinājies respondentu personīgais budžets pēc ieviestajām nodokļu izmaiņām. Gada sākumā 28% norādījuši, ka samazinājums varētu būt 10 līdz 50 Ls. Jaunākā aptauja rāda, ka pusgada laikā šādu samazinājumu pamanījuši jau 35% respondentu.

10% iedzīvotāju ienākumi kritušies par 100 latiem un vairāk, vēl 4% norādījuši, ka samazinājums no jaunajiem nodokļiem ir līdz 10 latiem, taču pētījums arī rāda, ka ceturtā daļa aptaujāto nezinu, kā izmaiņas nodokļu likmēs ietekmējušas viņu ienākumus.

«Šajā kontekstā valstsvīriem būtu jādomā, kā samazināt nodokļu slogu uz strādājošā iedzīvotāja izdevumiem. Pozitīvi vērtējama ir Finanšu ministrijas iniciatīva no nākamā gada par 20 Ls celt ar IIN neapliekamo minimumu. Tādejādi trīs gadu laikā, no pašreizējiem 35 latiem, to paaugstinot līdz 95 latiem,» norāda Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use.

Viņa arī piebilst, ka tikpat svarīgi samazināt Iedzīvotāju ienākuma nodokli līdz 21% un jau no nākamā gada paaugstināt atvieglojuma līmeni līdz 90 Ls par apgādībā esošajām personām. Šis būtu komplekss risinājums, kas atvieglotu darba ņēmēja budžetu.