Elektroenerģijas tarifu kāpums bija neizbēgams, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Labrīt, Latvija! sacīja Latvenergo bijušais vadītājs Kārlis Miķelsons.

Tomēr jautājumus rada veids, kā tas tika izdarīts, atzina Miķelsons, paužot viedokli, ka sadales un pārvades sistēmu tarifi bija jāpārskata «labajos laikos», nevis tagad, kad ekonomiskā situācija ir sarežģīta.
Elektroenerģijas gala tarifu paaugstināšana varētu būt mazāka, ja uzņēmuma īpašnieks pieņemtu lēmumu, ka Latvenergo strādā ar mazāku peļņu vai bez tās.

Bijušais Latvenergo vadītājs arī kritizēja valdības lēmumu visu Latvenergo peļņu ieskaitīt budžetā, paužot viedokli, ka tā «nav konstruktīva un pareiza pieeja» un labs saimnieks atstātu uzņēmuma rīcībā līdzekļus attīstībai.
Kā kļūdu Miķelsons raksturoja valdībā akceptēto Ekonomikas ministrijas sagatavoto atjaunojamo energoresursu likumprojektu. Likumprojekta mērķis ir veicināt vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu tautsaimniecības vajadzībām, noteikt stabilu ilgtermiņa investīciju vidi atjaunojamās enerģijas ražošanai, lai līdz 2020.gadam atjaunojamās enerģijas īpatsvars kopējā bruto enerģijas gala patēriņā sasniegtu vismaz 40%.

Bijušais Latvenergo vadītājs norādīja, ka 40% rādītājs bija tikai indikatīvs un Eiropas Savienības direktīvas neprasīja to ierakstīt likumā. Kārtējo reizi Latvijas ierēdņi ir pārcentušies Eiropas normu piemērošanā.
Kā ziņots, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija akceptējusi AS Latvenergo elektroenerģijas tarifu projektu, kas paredz jaunu tarifu aprēķināšanas kārtību no šā gada 1.aprīļa.

Saskaņā ar jaunajiem tarifiem vairāk būs jāmaksā mājsaimniecībām, kas tērē vairāk. Tarifs būs atkarīgs no patēriņa apjoma gada garumā, un uzskaiti sāks no 1.aprīļa. Par pirmajām 1200 kilovatstundām (kWh) būs jāmaksā pašreizējais tarifs - 8,25 santīmi par kWh. Kad šis patēriņa apjoms tiks pārsniegts, tarifs būs 10,74 santīmi par kWh.
Pēc Latvenergo aprēķiniem, apmēram 30% mājsaimniecību ikmēneša maksa par elektrību gada griezumā pieaugs vidēji par latu, 16% mājsaimniecību ikmēneša maksa pieaugs vidēji par 4,36 latiem, bet 6% - par vairāk nekā desmit latiem. Puse mājsaimniecību neizjutīs tarifu izmaiņas.

Juridiskajām personām, kam nav pienākums pirkt elektrību brīvajā tirgū, no 1.aprīļa tiks piemērota tirgus cena, bet līdzšinējā viena tarifu plāna vietā varēs izvēlēties no trīs.
Pēc Latvenergo sniegtās informācijas, vidēji no 1.aprīļa tarifs mainīsies par 21%.