Jau vairākus gadus var vērot tendenci, ka valsts amatpersonām ir lielas parādsaistības, tomēr šogad pieaugušas gan tās, gan izsniegto aizdevumu apmērs, liecina laikraksta Dienas bizness veiktā amatpersonu deklarāciju izpēte.

Lielas parādsaistības ir, piemēram, deputātam Valērijam Kravcovam  – gandrīz 300 tūkstoši eiro, bet aizdevis viņš ir  vairāk nekā 410 tūkstošus latu, tāpat deputātam Imantam Parādniekam parādi pārsniedz 870 tūkstošus eiro, bet aizdevis viņš ir vairāk nekā 420 tūkst.latu. Arī ministri nodarbojušies ar aizdošanu un aizņemšanos -  izglītības un zinātnes ministram Rolandam Brokam parāds ir vairāk nekā 93 tūkst.Ls, bet Artim Kamparam vairāk nekā 195 tūkstoši eiro. Savukārt premjers Valdis Dombrovskis izsniedzis aizdevumus 178,8 tūkstošu eiro apmērā, bet tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs – dažādās valūtās vairāk nekā miljonu eiro.

2009. gadā 117 tūkst. eiro parādsaistības bija uzrādījis arī bijušais Daugavpils mērs, tagadējais Saeimas deputāts Rihards Eigims, arī viņa deklarācijā par 2010. gadu parādsaistības nav mainījušās, taču krietni palielinājušies izsniegtie aizdevumi – līdz šim neuzrādīts vairāk nekā 630 tūkstošu latu liels aizdevums. Pats R. Eigims skaidro, ka šī summa esot par vienu latu pārpirkts parāds no uzņēmuma Aleksandra nami, kas atrodas Daugavpilī un nodarbojas ar izmitināšanas pakalpojumiem, liecina Uzņēmumu reģistra datubāzē pieejamā informācija. 40 % šī uzņēmuma pieder ārzonā (Māršalu salu republikā) reģistrētiem uzņēmumiem.

Jāpiebilst, ka lielākajai daļai Saeimas deputātu, ar retiem izņēmumiem, ir vairāku desmitu tūkstošu eiro lielas parādsaistības.
Cits jautājums ir lielo valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību un iestāžu vadītāji. Lai arī viņu ienākumi salīdzinājumā ar 2009. gadu vēl joprojām samazinājušies, parādsaistības un aizdevumi mērāmi simtos tūkstošos latu. Piemēram, Latvijas Dzelzceļa šefs Uģis Magonis amatpersonas deklarācijā uzrādījis vairāk nekā pusmiljonu eiro lielas parādsaistības, bet pats aizdevis vairāk nekā miljonu eiro, turklāt noformējis 500 tūkstošus eiro vērtu kredītlīniju. Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam parādsaistības ir vairāk nekā 298 tūkst.Ls vērtībā, kas gan saistītas ar treknajos gados ņemto dzīvokļa kredītu miljona apmērā. Savukārt Rīgas pašvaldībai daļēji piederošās SIA Getliņi eko valdes priekšsēdētāja Imanta Stirāna parādsaistības ir lielākas par miljonu eiro. Latvijas Nacionālās operas direktoram parādi pārsniedz 369 tūkstošus eiro, bet aizdevis viņš ir 44,7 tūkstošus latu.  Arī galvenajam korupcijas apkarotājam KNAB priekšniekam Normundam Vilnītim parādsaistības uzrādītas vairāk nekā 201 tūkstoša eiro apmērā, bet pats viņš izsniedzis aizdevumus 46,8 tūkst.latu un 13,8 tūkst.eiro apmērā.

Savukārt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājai Irēnai Krūmanei parādsaistības pārsniedz 288 tūkstošus eiro.
Lai arī to nav iespējams pierādīt, vienmēr pastāv aizdomas, ka cilvēks, kuram ir lielas parādsaistības, ir vairāk ieinteresēts naudas iegūšanā, kas paaugstina korupcijas risku, tāpat viņš kaut kādā mērā ir atkarīgs no aizdevēja, ko gadu no gada apstiprina arī korupcijas pētnieki.
 

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.
Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

 

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.