Uzņēmums Lockero ražo gudrās mantu glabātuves, kas ar pirksta noskenēšanu dod piekļuvi darba instrumentiem vai līdzpaņemtām pusdienām savā mantu glabātuvē.

Rolanda Indriksona uzņēmums Lockero, kas dibināts 2012.gadā, nodarbojas ar mantu glabātuvju izgatavošanu, tirdzniecību un uzstādīšanu. Izmantojot modernās tehnoloģijas, Lockero strādā, lai radītu jaunus risinājumus mantu glabātuvju ražošanas nozarē. Atšķirībā no ikdienā bieži sastopamajiem pakomātu skapīšiem, kuru galvenās funkcijas ir ļoti līdzīgas ar Latvijā izgatavotajiem skapīšiem, Lockero koncentrējas uz sarežģītāku tehnoloģiju izmantošanu un papildu funkciju nodrošināšanu skapīšu lietotājiem. Tam piemērs ir skapīši, kas aprīkoti ar dzesēšanas iespējām, elektroiekārtu uzlādes iespēju, vendinga aparātu un kluso darba zonu izvietošanu starp mantu glabātuvēm. Arī pirkstu noskenēšana, lai piekļūtu noliktajām mantām, ir pašmāju uzņēmuma jaunievedums.

Skapīši ar potenciālu

Uzņēmuma darbība ir reģistrēta Nīderlandē, taču mantu glabātuvju izstrāde un ražošana notiek uzņēmuma darbnīcā Zaubē. Pie to izveides strādā astoņu cilvēku komanda, no kuriem puse ir programmētāji, pārējie - tehniskie darbinieki. Raitis Stūrmanis Lockero komandai pievienojās, lai īstenotu jaunas idejas un tādējādi paplašinātu biznesu. Zīmolu radīšana un izstrāde viņam vienmēr ir ļoti patikusi. Viņš bilst, ka redzējis, cik liels ir potenciāls tam, kā vēl var izmantot skapīšus. «Es vēlētos, lai arī pie mums cilvēki sāktu saprast to lielo funkcionalitāti un daudzpusību, ko skapīši var sniegt.» Kā piemēru R.Stūrmanis min skapīšus, ko uzņēmums Amazon izvietojis daudzviet Rietumeiropā pasūtījumu piegādes nodrošināšanai. «Arī mums gribas šeit, vietējā mērogā, iepazīstināt sabiedrību ar šādiem piedāvājumiem. Tie ir praktiski gan uzņēmumos, pludmalēs, sporta zālēs, atrakciju parkos u.c.»

Sākotnēji uzņēmums visas tehniskās detaļas iegādājās no Nīderlandes ražotājiem, taču tagad skapīšu izveide pārcelta uz Latviju. «Cenu līmenis šeit ir ļoti labs, lai mēs varētu saražot savu produktu,» stāsta R.Stūrmanis. Daļu no darba pie skapīšu izveides ārpakalpojumā izpilda citi Latvijas meistari. Ražošanas procesā piedalās dažādi metāla apstrādes meistari un krāsotāji, detaļas tiek vestas no viena pie otra. Taču R.Stūrmanis atzīst, ka šādi sanākot lētāk, nekā šobrīd uzsākot visu ražošanu pašiem. Daļa no izmantotās elektronikas tiek iepirkta no austrumu zemēm.

Laikā, kad R.Stūrmanis pievienojās mantu glabātuvju izgatavošanas biznesam, tās galvenokārt varēja redzēt vien autoostās un stacijās, taču mūsdienās Rietumeiropā un citur redzami bezgalīgi daudzi risinājumi, kā tās var izmantot teju uz katra soļa. «Mēs redzējām, kā holandieši izmanto skapīšus, un ļoti daudz no viņiem mācījāmies. Piemēram, lielākajai daļai iedzīvotāju ir skapītis savas dzīvokļu ēkas pirmajā stāvā, kur var, piemēram, saņemt sūtījumus, atrodoties ārpus mājām. Arābu Emirātos tas ir izplatīts veids, kā iegādāties pārtiku. Cilvēki, kas nevēlas doties uz veikalu, lai iepirktos, to pasūta, un, pārrodoties mājās no darba, tā jau sagaida īpašnieku viņa skapītī. Nekustamo īpašumu apsaimniekotāji ar skapīšiem aizvieto sargus. Sargi nekustamo īpašumu dzīvokļu namos lielākoties pilda starpnieka pakalpojumus, nododot īpašniekiem sūtījumus, atslēgas utt. Tagad šīs funkcijas var paveikt skapīši. Vācijā lielās rūpnīcās ir izplatīta metode, ka maiņu darba veicēji instrumentus cits citam nodod tikai caur šādiem skapīšiem. Un to uzlāde var notikt, kamēr instrumenti atrodas skapītī. Pateicoties autentifikācijas kodiem, vadītāji var izsekot, kurš darbinieks kad un kur ir novietojis instrumentus. Par skapīšu drošību un izturību, kā arī funkcionalitāti liecina tas, ka ārzemēs tos izmanto arī bankas. Tādā veidā klientu apkalpošanā tiek risināts jautājums gan par karšu, gan naudas izsniegšanu,» par skapīšu dažādo pielietojumu stāsta uzņēmējs. Paši ražotāji veikuši testus, lai redzētu, vai ir iespējams sabojāt skapīšu slēdzenes un piekļūt to saturam. Viņiem par prieku nācās secināt, ka bez metāla griešanas un zāģēšanas tas nav iespējams.

Attīsta jaunas tehnoloģijas

Šobrīd lielākie šāda veida mantu glabātuvju ražotāji darbojas Ķīnā, Vācijā, Nīderlandē, kā arī Polijā un Krievijā. Lockero pamatā strādā tikai eksporta nišā. Eksportēts tiek galvenokārt uz Beniluksa valstīm un Vāciju. «Turpinām sadarbību ar uzņēmumu Nīderlandē, kas ir mūsu partneris jau kopš pirmo skapīšu tirdzniecības sākuma,» stāsta R.Stūrmanis. Veiksmīga eksporta pamatā ir tas, ka ražošanas cenas Latvijā ir zemākas nekā Rietumeiropā ražotai produkcijai. Taču priekšrocība ir gan unikālās tehnoloģijas, ko izstrādājis uzņēmums, gan iespēja izgatavot individuāli pielāgotus risinājumus.

Latvijā izgatavotās mantu glabātuves prezentētas tehnoloģiju izstādēs Arābu Emirātos, Vācijā. Izvērtējot Arābu Emirātu tirgu, Lockero izstrādāja jaunu zīmolu, ar ko iekļūt šajā tirgū, - COOL STORE. Aktuāli Arābu Emirātiem ir skapīši ar dzesēšanas funkciju, par ko vēsta arī radītā zīmola COOL STORE nosaukums. Šādām mantu glabātuvēm/skapīšiem katrs nodalījums ir atdzesēts līdz pat 8 grādiem pēc Celsija. 

Diviem no Lockero piedāvāto skapīšu modeļiem ir iebūvēti vendinga automāti. Tie ir pakalpojumi, kas šobrīd ārzemēs kļūstot aizvien izplatītāki. Vendinga automāti ir ļoti iecienīti Japānā, un, raugoties, cik tur ir attīstīta šī nozare, Lockero sāka piedāvāt papildināt ar šīm iespējām arī savus ražotos skapīšus. Kā cita praktiska skapīšu funkcija ir uzlādes iespēju nodrošināšana. Tas nav pašmāju uzņēmuma izgudrots risinājums, taču attīstīšanas vērts. Ar skapīšu sistēmu palīdzību Lockero izstrādājis arī biroju videi piemērotas darba zonas ar atsevišķiem norobežotiem nodalījumiem starp mantu glabātuvēm. Pirmo reizi īstenojot šādu projektu, uzņēmumam izdevās izpildīt unikālu pasūtījumu sadarbībā ar privātu uzņēmumu.

Pārsvarā Lockero skapīši ir aprīkoti ar standarta elektroniku. Īpašs izņēmums gan ir Lockero jaunievedums skapīšu autentifikācijas jomā - pirkstu nospiedumu verificēšana, lai veiktu visas nepieciešamās darbības. Izmantojot šādu sistēmu, nav nepieciešami čeki un nekas cits, kā tikai pirksta noskenēšana. Skeneris nolasa un atpazīst klienta pirksta gala kapilārus, līdz ar to cilvēka rokas var būt pat netīras vai slapjas, kā tas var gadīties, atrodoties, piemēram, pludmalē. Taču, ja skapītis tiek izmantots, piemēram, sūtījumu piegādei, piegādes veicējs vai preces saņēmējs saņem kodus, ar ko piekļūt skapīša saturam. «Tādēļ mums ir nepieciešami programmētāji, lai ģenerētu kodus, lai dotu iespēju īpašniekiem attālināti pārvaldīt savu skapīti,» paskaidro R.Stūrmanis.

Lockero mantu glabātuves pasaulē ir īpašas arī ar vairāku gadu garumā uzņēmuma programmētāju izstrādāto skapīšu kontrolieru sistēmu, kas pārvalda procesu, klientiem veicot kādas darbības. Kontrolieris ir gudrā ierīce, kas pārvalda katru nodalījumu, ziņojot, kurš skapītis ir pilns, kurš tukšs, kurām durtiņām atvērties. R.Stūrmanis komentē: «Tas ir unikāls risinājums, un šāda veida kontrolierus neviens cits vēl neizmanto, ar to mēs atšķiramies. Šāda veida kontrolieris var mums noziņot vairāk informācijas. Šī ir arī tāda tehnoloģija, ko mēs varam pārdot tālāk.»

Pelnošs problēmu risinājums

Latvijā par uzņēmuma klientiem pagaidām kļuvušas autoostas gan Rīgā, gan Daugavpilī. Interese ir izrādīta arī no nekustamo īpašumu apsaimniekotāju puses, taču pagaidām šie projekti vēl nav realizēti. Šogad Lockero testa programmā uzstādījis arī savu pirmo skapīti pludmalē Majoros, lai redzētu, cik liels būs pieprasījums pēc šādas mantu glabātuves pludmalē. Runājot par skapīšiem, kas ir uzstādīti sabiedriskās vietās, piemēram, autoostās vai Majoru pludmalē, R.Stūrmanis stāsta: «Protams, esam ieinteresēti atrast kādu, kas vēlētos šādu tīklu attīstīt Latvijā, jo pagaidām ar savām finansēm mēs nevaram uzstādīt skapīšus pa labi un pa kreisi. Esam pārliecinājušies, ka tas ir pelnošs biznesa modelis, ka sabiedriskā publiskā vietā, kur ir cilvēku plūsma, šāds risinājums ir nepieciešams.»

Šobrīd uzņēmums strādā pie viegli pārvietojamas mantu glabātuves/treilera izveides, lai dotu iespēju šādu mantu glabātuvi piedāvāt festivālu apmeklētajiem. Reizē ar drošu mantu uzglabāšanu tā sniegtu arī iespēju uzlādēt telefonus un citas iekārtas, kas atrodas skapīšos. Šādu projektu ir plānots īstenot tuvākajos gados. «Manuprāt, uzņēmuma galvenā funkcija ir darīt labu cilvēkiem un sabiedrībai. Es ticu, ka šādi skapīši ar laiku kļūs par kaut ko pašsaprotamu, kad tu zini, kur tie atrodas, un tu tos vari izmantot, kā vien vajadzīgs, saņemot pasūtītās preces, vai uzglabāt mantas ceļojot. Iespējas ir bezgalīgas,» secina R.Stūrmanis.

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.