NEFCO ir piecu Ziemeļvalstu valdību kopīgi dibināta starptautiska finanšu korporācija; līdz ar jaunā investora pievienošanos fonds dos priekšroku videi draudzīgiem projektiem.

"FlyCap" Mezanīna fonds, kas ir "FlyCap" otrais fonds, šogad ir piesaistījis jaunu investoru – Ziemeļvalstu Vides finanšu korporāciju (NEFCO). Kopā ar finanšu institūcijas Altum finansējumu NEFCO fondā ieguldījis 2,5 miljonus eiro. NEFCO ir izveidojušas piecas Ziemeļvalstu – Dānijas, Somijas, Īslandes, Norvēģijas un Zviedrijas – valdības. NEFCO šobrīd pārvalda vairāk nekā 560 miljonu eiro aktīvu un kopš 1990. gada ir devis finansējumu vairāk nekā 1400 privātiem un publiskiem vides projektiem.

"Neskatoties uz Covid-19 krīzi, neesam apstādinājuši mūsu investīcijas. Gluži pretēji – gribam atbalstīt uzņēmumus, kas nonākuši grūtībās Covid-19 dēļ, bet tuvāko divu gadu laikā saskata izaugsmes iespējās. Līdz ar šī investora ienākšanu, fonds priekšroku dos videi draudzīgiem uzņēmumiem un CO2 samazinošiem projektiem," norāda Jānis Skutelis, "FlyCap" partneris. Fonds vienā uzņēmumā iegulda no viena līdz trim miljoniem eiro.

Viņš uzskata, ka krīze ir laba iespēja attīstībai, jo būs citi nozares spēlētāji, kuriem nebūs pietiekami finanšu līdzekļi attīstībai vai arī tiem būs kādas iekšējas problēmas, kas neļaus nodrošināt pilnvērtīgu biznesa funkcionēšanu.

"FlyCap" Mezanīna fonda sākotnējais izmērs bija 21 miljons eiro, bet to bija plānots palielināt līdz 25 vai 30 miljoniem eiro. Šis fonds paredzējis veikt aptuveni 15 investīcijas Baltijas valstīs strādājošos uzņēmumos. Fonds izsniedz aizdevumus uzņēmumiem, kam pēdējo 12 mēnešu laikā ir bijis apgrozījums vismaz viena miljona eiro apmērā un kam ir labs izaugsmes un rentabilitātes potenciāls. Fonds izskatīs dažādas nozares, bet to īpaši interesē veselības aprūpe, IT, ražošana un biznesa pakalpojumi uzņēmumiem, kā arī jau eksporta tirgos sevi pierādījuši uzņēmumi. 

"FlyCap" pirmais fonds KS "FlyCap Investment Fund I AIF" pārvalda 15,75 miljonus eiro. Tas ir ieguldījis kopā 24 uzņēmumos, tai skaitā: "HansaMatrix", "MolPort", "Mailigen", "Sonarworks", "RCG Lighthouse", "Arsenal Industrial", "Bio2you", "AirPush".

Db.lv jau rakstīja, ka "FlyCap" realizēja savu investīciju saldētu maizes un konditorejas produktu ražošanas uzņēmumā SIA "Cannelle Bakery". Periodā no 2014. līdz 2016. gadam fonds izsniedza mezanīna aizdevumu 370 tūkstošu eiro apmērā, jo tobrīd uzņēmumam bija ierobežotas iespējas saņemt aizdevumu bankā. Investīcija tika izmantota ražošanas modernizēšanā, ražotņu Saldū un Skrundā apvienošanā un saldēto produktu līnijās, kas ļāva uzņēmumam realizēt stratēģisko mērķi – palielināt eksporta apjomu. Piecu gadu laikā uzņēmuma kopējais apgrozījums ir pieaudzis par 23%, sasniedzot 3,3 miljonu eiro apgrozījumu 2018. gadā, un paredzams, ka 2019. gadā tas būs četri miljoni. Eksporta tirgus īpatsvars ir pieaudzis no 600 tūkstošiem eiro 2013. gadā līdz vairāk nekā 1,3 miljoniem eiro 2018. gadā, un plānots, ka 2019. gadā tie būs 1,6 miljoni eiro.

Savukārt 2016. gadā "FlyCap" izsniedza mezanīna aizdevumu mežizstrādes uzņēmumam SIA "Wiksna Wood" 523 tūkstošu eiro apmērā. Investīcija tika izmantota dažādu pamatlīdzekļu iegādei, tai skaitā autoparka paplašināšanai, kā arī ieguldījumiem apgrozāmajā kapitālā. Laika periodā no 2016. līdz 2018. gadam uzņēmuma grupas apgrozījums pieauga par 73%, sasniedzot 15,7 miljonus eiro, savukārt EBITDA marža pieauga no 8% līdz 12%, bet kopējie nodokļu maksājumi pieauga vairāk nekā divas reizes. Aizdevums tika atdots 2018. gada vidū, refinansējot aizdevumu bankā, kas bija iespējams, uzrādot pozitīvo tendenci uzņēmuma darbībā un finanšu rādītājos.