Virtuālās pirmsakselerācijas programmas dod iespēju piekļūt zināšanām un pirmajām investīcijām

Tā norāda jaunuzņēmumu akseleratora «Startup Wise Guys» tiešsaistes pirmsakselerācijas programmu vadītāja Aļona Beļinska. Šogad pirmo reizi «Startup Wise Guys» sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta programmu «EIT Digital» īstenoja programmu «EIT Digital Venture Program» Baltijā, Čehijā, Polijā un Slovākijā. Programma ir paredzēta agrīnas stadijas jaunuzņēmumiem, kuri vēl nav piereģistrējuši kompāniju un atrodas minimālā dzīvotspējīgā produkta attīstības procesā. Programmas dalībnieki saņem sešas nedēļas garu tiešsaistes apmācību programmu no «Startup Wise Guys» un pirmo investīciju no «EIT Digital».

A. Beļinska stāsta, ka «EIT Digital» šāda veida programmu rīko otro reizi un Baltijā tā notiek pirmo reizi. Kopumā tika saņemti vairāk nekā 300 pieteikumi visā Eiropā, bet Baltijā, Čehijā, Polijā un Slovākijā – ap 40. «Parasti «Startup Wise Guys» programmās pieteikumu skaits ir ievērojami lielāks, bet šī ir uz specifisku mērķauditoriju orientēta programma,» viņa spriež. Tāpat A. Beļinska pieļauj, ka daudzi jaunuzņēmumi tik agrīnā stadijā vēl nav gatavi uzņemties saistības un šķirties no kapitāldaļām. No otras puses, daudziem tā ir vienīgā iespēja iegūt finansējumu pirmajam prototipam, jo investori parasti dod priekšroku jau tirgū sevi pierādījušiem produktiem un uzņēmējiem.

«EIT Digital» šīs programmas ietvaros iegulda 15 tūkstošus eiro un pretī ņem 5% kapitāldaļas. Sākotnēji komanda iegūst piecus tūkstošus eiro un pēc programmas beigām var pieteikties vēl uz desmit tūkstošiem eiro, kurus var saņemt pēc uzņēmuma reģistrācijas un prototipa izstrādes.

Divi no Latvijas

«EIT Digital Venture Program» sadarbībā ar Startup Wise Guys» piedalījās septiņas komandas no Polijas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. A. Beļinska uzsver, ka dažādība komandām ir vērtīgs ieguvums, jo tām ir kontakti četrās valstīs, turklāt parasti jaunuzņēmumi Baltijā kā pirmos tirgus ārpus savas valsts izvērtē citas kaimiņvalstis un Poliju.

No Latvijas programmu pabeidza divas komandas – «Airdas» un «Ridely». Īslaicīgu dronu darbu platforma «Airdas» domāta, lai dronu vadītāji atrastu klientus un otrādi – fiziskas personas var pasūtīt šādu pakalpojumu. Savukārt «Ridely» biznesa ideja ir palīdzēt lielām reklāmas aģentūrām atrast jaunus veidus, kā reklamēties, un vienlaikus dot iespēju auto vadītājiem papildu nopelnīt, rādot reklāmu uz mašīnas.

Pirmais solis

«EIT Digital Venture Program» ir viena no tiešsaistes programmām, ko īsteno «Startup Wise Guys». Kopš 2018. gada rudens akselerators īsteno savas privātās programmas, kuras līdz šim absolvējuši 56 jaunie uzņēmēji. Pašlaik tiešsaistes programmai norisinās ceturtā uzņemšana agrīnas stadijas jaunuzņēmumiem. «Šīs programmas ir bez maksas un to īstenošanā mums ir svarīgi divi mērķi - gan atlasīt jaunuzņēmumus mūsu klātienes pilna laika programmām un investīcijām, gan arī dot pozitīvu pievienoto vērtību jaunuzņēmumiem un ekosistēmai, no kuras tie nāk. Apzināmies, ka ne visos investēsim, bet iegūtās bāzes zināšanas jebkuram uzņēmējam palīdzēs veidot ilgtspējīgu biznesu, pieņemt darbā cilvēkus, veidot profesionālas attiecības ar investoriem, kā arī paplašināt starptautisko kontaktu loku. Tas, ka vairākus jaunuzņēmumus pēc tam esam uzņēmuši akseleratorā, liecina, ka šī programma ir veiksmīga,» uzskata A. Beļinska.

!Neviens sākotnējais investores nedrīkst ņemt vairāk par 10%

Tiešsaistes programmā uzņem arī jaunuzņēmumus no attālākām valstīm, piemēram, Nigērijas, Vjetnamas, Jemenas, Puertoriko, Ukrainas. Virtuālā programma ļauj novērtēt komandu un saprast, vai tai ir potenciāls darboties akseleratorā, vai tā ir pietiekami motivēta, lai uz trim mēnešiem pārceltos uz Baltiju un vai nav pārāk lielas kultūras atšķirības. «Mums ir viens labs piemērs, kur komanda no Jemenas, sākoties karam, pārcēlās uz Turciju, pieteicās Igaunijas e-rezidentūrai, pieteicās «Startup Wise Guys» tiešsaistes programmā un vēlāk tika uzņemti mūsu akselerācijas programmā Lietuvā. Viņi veiksmīgi pabeidza programmu, saņēma investīcijas un plāno pārcelties ar visu ģimeni,» viņa stāsta.

Sākumā – zināšanas

«Man šķiet, ka Latvijā ir pietiekami daudz dažādu atbalsta programmu jauniem uzņēmumiem – inkubatori, akseleratori, dažādi konkursi utt. Protams, ne visi startup saņem atbalstu, jo ir liela konkurence. Tas gan nav slikti, jo, ja viss uzreiz tiek iedots kā uz paplātes, varbūt komanda nestrādā tik cītīgi kā gadījumā, ja viss būtu jāsasniedz pašu spēkiem,» saka A. Beļinska. Viņa uzskata, ka primāri agrīnā stadijā jaunu ideju autoriem vajadzīgs morālais atbalsts un zināšanas. Parasti pirmā biznesa projekta gadījumā to īstenotājiem ir maz praktisko zināšanu. «Palīdz, ka tuvumā kontaktu lokā ir citi jaunie uzņēmēji un mentori, no kuriem mācīties, tiek doti padomi un norādīts uz «grābekļiem», no kā izvairīties. Protams, lielākā daļa jauno uzņēmēju uzskata, ka viņiem ir vajadzīga nauda, investīcijas. Taču realitātē bieži vien tā nebūt nav,» viņa saka, piebilstot, ka sākumā daudz svarīgāk ir atrast pirmos klientus, kas ir gatavi maksāt, kas liecinās, ka tirgū ir nepieciešamība pēc šāda produkta. Tādā gadījumā arī investori būs daudz ieinteresētāki izvērtēt ieguldīšanas iespējas šādā uzņēmumā.

Ieguldījums nozarē

«Startup Wise Guys» mārketinga vadītāja Zane Bojāre iepriekš intervijā «Dienas Biznesam» norādīja, ka tiešsaistes akselerācijas programmas kompānijām idejas stadijā ir svarīgs instruments startup vides veidošanā. «Mēs strādājam ar produkta piemērotību tirgum, klientu attīstību, pārdošanas ciklu, pamatiem finansējuma piesaistē. Viena no svarīgākajām lietām, ko mācām, ir par to, kā sakārtot investoru attiecības, par kapitāldaļu sadalījumu, cik daudz kapitāldaļu jāpaliek dibinātājiem, cik jāierēķina nākotnes darbiniekiem. Ikdienā redzam daudzas komandas, piemēram, no Ukrainas un Baltkrievijas, kam ir sabojāta kapitāldaļu struktūra, jo viņiem ir bijis neprofesionāls investors, kas paņēmis pārāk daudz kapitāldaļu par pirmo investīciju. Svarīgi – neviens sākotnējais investores nedrīkst ņemt vairāk par 10%. Arī mēs paši ņemam maksimums 9%, citādi nākotnē uzņēmums nav piemērots turpmākām investīcijām. Ja sākotnējiem investoriem ir pārāk daudz daļu, tas nozīmē, ka dibinātāji vēlāk nesaņems nekādu naudu par savu darbu. Ja redzam šādu situāciju, kur eņģeļinvestoram pieder 50%, mēs mudinām veikt izmaiņas. Ir piemēri, kur biznesa eņģeļi saprot, ka tas nav bijis gudrs lēmums un samazina savu klātbūtni. Taču esam arī zaudējuši dažas komandas jo viņi noraidīja izmaiņu veikšanu,» viņa iepriekš norādīja.

Z. Bojāres skatījumā virtuālās pirmsakselerācijas programmas ir trūkstošais posms agrīnā jaunuzņēmumu attīstībā. «Iedomājieties komandu, kas hakatonā ir sanākusi kopā un radījusi kaut ko patiešām vērtīgu. Nākamais solis būtu aiziet no pilna laika darba un mesties iekšā projektā, bet realitātē tā visbiežāk nenotiek, bet parasti akselerācijā neuzņem idejas stadijas jaunuzņēmumus pirms tie spēj pierādīt produkta dzīvotspēju un vajadzību tirgū. «EIT Digital Venture Program» ir izveidota tieši šim posmam. Šis agrīnais atbalsts ļauj spert pirmos nopietnos soļus, izveidot pirmo prototipu, sākt to testēt, kā arī nodibināt uzņēmumu un sakārtot biznesa pamatus,» viņa teic.

Atvērta pieteikšanās

Nākamā «Startup Wise Guys» tiešsaistes pirmsakselerācijas programma notiks rudenī un tajā tiek uzklausīti arī «Startup Wise Guys» sadarbības partneru, piemēram, koprades telpu, inkubatoru un investoru ieteikumi. Pašlaik notiek pieteikšanās arī «Startup Wise Guys» pilna laika akselerācijas programmā Tallinā un Viļņā. tās notiek klātienē, to ilgums ir trīs mēneši un jaunuzņēmumi saņem investīcijas līdz 30 tūkstošiem eiro ar iespēju saņemt arī turpmākās investīcijas.

Līdz šim «Startup Wise Guys» pilna laika klātienes akselerācijas programmās Baltijā ir piedalījušies 145 uzņēmumi, tostarp 14 no Latvijas, piemēram, «Anatomy Next», «CastPrint», «Zeew», «Lahdes», «Orocon», «Motivio», «Vartus.eu», «CEnOS». Jaunuzņēmumi, kas piedalījušies «Startup Wise Guys» akselerācijas programmās, līdz šim ir piesaistījuši 29 miljonus eiro tālākās investīcijas. 77% kompāniju joprojām strādā un kopumā nodarbina vairāk nekā 700 cilvēkus.