
Kamēr aiz restēm neviens netiek sēdināts, žēlabās varam skaitīt naudu, kas apjomīgiem dūmu vāliem izkūpējusi pa ļaunprātīgi izmantotu maksātnespējas procesa skursteni
Ārvalstu investoru medus karote noslīcināta valsts savdabīgi uzpasētajā maksātnespējas procesa darvas mucā. Ārvalstu investoru pārtrauktais dialogs ar valdību var kalpot par signālu investoriem, lai Latvijai mestu līkumu, bet šāda notikumu attīstības scenārija skābos augļus gan baudīsim tepat pašu mājās. Īsi un kodolīgi – mazāk naudas ekonomikā. Ar visām no tā izrietošajām sekām.
Daudzi maksātnespējas procesa jautājumi, kas ir būtiska uzņēmējdarbības un investīciju vides sastāvdaļa, tā arī, gadiem ejot, palikuši neatbildēti, jo īpaši maksātnespējas procesa ļaunprātīgas izmantošanas nesodāmība. Tā likta lietā masveidā, jo maksātnespējas process biežāk ir netīrs nekā tīrs. Kliedzošs fakts, bet neviens nereaģē. Šai Latvijai raksturīgajai parādībai ir divu veidu sekas – tā no vienas puses aizbaida investīcijas, bet no otras veicina vēl lielāku krāpšanos, vieglu roku mainot uzņēmumu īpašniekus, valdes un juridiskās adreses, kā arī veidojot ciešas saites ar administratoriem.
Caur maksātnespējas procesa skursteni ik gadu tiek izkūpināts aptuveni miljards eiro. Tā dažu gadu laikā tālēs izzūd naudas summa, kas līdzinās valsts viena gada budžetam. Tautsaimniecība zaudē grandiozus līdzekļus, kamēr šādu noziegumu izmeklēšana nenotiek pienācīgi, un šis fakts iet rokrokā ar kopējo tiesiskuma kūtrumu. Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektors Ģirts Greiškalns kādā intervijā DB ciniski novērtēja, ka maksātnespējas jomas problēmas tiek risinātas, ar labo kāju kasot kreiso ausi. Tomēr ar viņa aso mēli nebija pietiekami, lai investoru balss sasniegtu valdības dzirdes receptorus pēc korupcijas riskiem smakojoša sēra bagātīgi klātajos auss kanālos.
Investori jau neprasa garantijas pret pašu biznesa kļūmēm, bet vēlas drošību situācijās, ja investora uzņēmums ir kļuvis par nenodrošināto kreditoru darījumu partnera maksātnespējas procesā. Aizvadīto gadu pieredze rāda, ka nenodrošinātie kreditori atgūst pat mazāk par 1% no kopējās prasījumu summas. Tādējādi investoru uzticības kredīts strauji izsīkst, bet mēs tikai zīmējam un zīmējam pamatnostādnes, kam neseko reāla un kardināla rīcība.
Tāpēc ārvalstu investoru paceltā cepure var izrādīties špikeris arī investīciju plūsmas atvadām no Latvijas, sevišķi situācijā, kad investoru ieguldītās naudas apmēra dinamika jau tā gadu no gada ir lejupejoša, pērn nesasniedzot pat 100 miljonu robežu, lai gan pirms dažiem gadiem varējām priecāties par pusmiljardu eiro. Bez tieslietu sistēmas uzlabojumiem investīcijas kāps pa kāpnēm bez pakāpieniem. Maksātnespējas procesa ļaunprātīgas izmantošanas gadījumu slavai izplatoties, investoru kreņķi par tiesiskuma izpratni Latvijā tikai palielināsies. Bet tikmēr pašu mājās jāsamierinās ar «darbu pie Maksātnespējas pamatnostādnēm». It kā jau par lietu, tajā pašā laikā tomēr attālinot ātru un konkrētu rīcību.
Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.