Kā liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) statistika, Latvijas darba tirgū 40% no kopējā bezdarbnieku daudzuma veido darba ņēmēji, kuri pārstāv vecuma grupu 50+*.  Šobrīd, kad darba tirgū ir akūts dažāda profila speciālistu trūkums, tas ir resurss, kas pelnījis lielu uzmanību un novērtējumu. Tas ir neizmantots potenciāls, kura apgūšanā ir būtiska gan darba devēju, gan arī pašu darba ņēmēju aktīvāka iesaiste.

Mūsdienu darba tirgū būtiskas prasības joprojām ir amatam atbilstoša izglītība un kompetences, tomēr aizvien vairāk fokusā izvirzās arī cilvēka individuālās īpašības – emocionālais briedums, strādīgums, motivācija augt, attīstīties un apgūt jaunas iemaņas. Mazumtirdzniecībā, kur profesiju klāsts ir plašs, tikpat plašas ir arī darbinieku iespējas sniegt savu ieguldījumu neatkarīgi no iegūtās izglītības, dzīves un darba pieredzes, vecuma, dzimuma vai fiziskiem ierobežojumiem.

Šobrīd "Rimi Latvia" nodarbina 1958 cilvēku vecuma grupā 50+, turklāt no tiem vairāk nekā puse ir mūsu veikalu "sejas" – pārdevēji un pārdevēji-kasieri. Dažādu profesiju darbinieki šajā vecuma grupā ieņem arī citus amatus gan "Rimi" veikalos, gan birojā. Vai mēs esam gatavi piedāvāt aktuālās 250 vakances 50+ vecuma grupas kandidātiem? Vai esam gatavi, ka esošie darbinieki attīsta savu karjeru uzņēmuma ietvaros jebkurā vecumā? Jā, nešaubīgi, ja ir interese un motivācija apgūt konkrētajai vakancei nepieciešamās prasmes.

Pieredze ir atslēgvārds, ko var attiecināt uz 50+ vecuma grupas darbiniekiem. Tas ir viņu lielākais kapitāls, kas uzkrāts darba gadu laikā, un tā ir vērtība. 

Tomēr bieži vien var novērot, ka potenciālie darba ņēmēji par savu pieredzi un vecumu kautrējas, jo paši to neuztver kā plusu un resursu jaunas darbavietas atrašanā. Tāpat arī problēmu risināšanas prasmes, spēja strādāt komandā un reaģēt neierastās situācijās, kas ir īpaši būtiskas darbā ar klientiem, ir pievienotā vērtība, ko sniedz gadu gaitā uzkrātā darba un dzīves pieredze. 

Kā liecina CV-Online 51+ iedzīvotāju aptauja**, viņus jaunā darbavietā biedē risks netikt novērtētam, ko min teju ceturtā daļa aptaujāto, tāpat arī bailes, ka viņi nespēs pietiekami labi paveikt darba uzdevumus, un stagnācija, izaugsmes iespēju trūkums.

Kā palīdzēt potenciālajiem darbiniekiem vecuma grupā 50+ pašiem saskatīt savu vērtību un sadūšoties iesniegt CV vakancei? Šeit būtisks ir gan konkurētspējīgs atalgojums, gan darba devēju attieksme, publiski ziņojot par atvērtību dažādībai, tādējādi iedrošinot un laužot stereotipus par vecumu kā šķērsli. Turklāt darba meklētājiem un darba ņēmējiem ir pieejama valsts institūciju palīdzība, kas tiek sniegta dažādu programmu un atbalsta mehānismu ietvaros.

Savukārt, ja vērtējam 50+ darbinieku kompetences un vēlmi tās uzlabot, situācija mazumtirdzniecībā nav viennozīmīga. Kā esam novērojuši "Rimi" veikalos, šī gadagājuma darbiniekiem mēdz būt nepieciešama individuāla pieeja un pamudinājums, lai pieteiktos uz augstāku amatu. 

Bieži par iemeslu ir tas, ka tiklīdz šie darbinieki ir atraduši amatu, kas viņiem patīk un padodas, tā viņi uz jauniem karjeras izaicinājumiem aktīvi netiecas. Barjeras, ko esam dzirdējuši no pašiem darbiniekiem, ir skeptiska attieksme pret jaunumiem un bailes kļūdīties, apgūstot jaunas prasmes.

Kā darba devējs var palīdzēt? Pirmkārt, uzteicot veiktā darba kvalitāti neatkarīgi no tā, kāds ir darbinieka ieņemamais amats un ambīcijas. Otrkārt, nodrošinot apmācību programmas un nepieciešamo palīdzību, motivācijas instrumentus, kas ir pievilcīgi visu vecuma grupu darbiniekiem. Treškārt, darbinieku novērtējumā iesaistot arī klientus, kuri uzslavē labi paveiktu darbu, attieksmi un sadarbību. Kā rāda novērojumi, dažāda vecuma darbinieki tiek vērtēti vienlīdzīgi, jo klienta acīs svarīgākais ir tieši paveiktā darba kvalitāte. Šāda atzinība motivē un veicina arī veselīgu konkurenci darbinieku vidū. Tas praksē pierāda, ka sasniegumi karjerā ir iespējami jebkurā vecumā.

Ir skaidrs, ka nodarbinātības problēmas nav atrisināmas kampaņu veidā, bet ir svarīgi, lai izmantojam visu Latvijas darba tirgus potenciālu, kas joprojām nav apgūts un paver iespēju pieredzes bagātu vecāka gadagājuma profesionāļu aktivizācijai, vienlaikus uzlabojot viņu dzīves kvalitāti un pašapziņu.

 

* NVA, 2019. gada oktobris

**CV-Online aptauja "Kandidātu pieredze darba meklējumos", 2019. gada jūlijs. Respondenti: 511, no tiem nodarbināti 103.