Lauksaimniecības vidi šobrīd ietekmē krietni citādāki apstākļi, nekā pirms desmit vai divdesmit gadiem. Laikapstākļi ir kļuvuši grūtāk prognozējami un vērojamas krasas svārstības, piemēram, pavasarī ir +27 grādu karstums, pēc tam - salnas. Nav vienmērīgas sezonas, un tas būtiski ietekmē kultūraugu ražu. 

Runājot par klimatu, nedrīkst aizmirst arī par kaimiņos notiekošo karu - tā radītais piesārņojums varētu būt daudz būtiskāks, nekā mūsu pašu emisijas. Šajos apstākļos visu nosaka detaļas, un nozīmīgs elements ir arī sertificētas sēklas materiāls, kas sniedz pārliecību par kvalitāti un slimību neesamību.

Sertificēts sēklas materiāls nav tikai formāla prasība tiem lauksaimniekiem, kuri piesakās Eiropas Savienības vai valsts atbalsta pasākumiem, nodarbojas ar sēklu tirdzniecību u.c. – tā ir reāla nepieciešamība, ja vēlamies nodrošināt labu ražu un mazināt riskus. Protams, lai katru gadu iegādātos jaunu sertificētu materiālu, nepieciešami līdzekļi, bet, gudri plānojot, šādu sēklas materiālu var izmantot vairākas sezonas, joprojām saglabājot augstu kvalitāti. Nekvalitatīvs materiāls, savukārt, var radīt ļoti nopietnas sekas – no slimību izplatības līdz ražas kritumam, kas nozīmē finansiālus zaudējumus.

Pieredze ļauj rūpīgi novērot pārmaiņas nozarē 

Pārstāvu uzņēmumu “Lielvircava AGRO”, kas atrodas Jelgavas novadā, kopumā apsaimniekojot aptuveni 3 400 hektārus zemes. Audzējam ziemas kviešus, ziemas rapsi, vasaras kviešus, vasaras miežus, lauka pupas, kā arī linus un inkarnāta āboliņu. Papildus lauksaimniecībai nodarbojamies arī ar sēklaudzēšanu un turam vairāk nekā 200 piena govis. Šāda pieredze ļauj rūpīgi novērot pārmaiņas nozarē – gan klimatiskās, gan tirgus svārstības, gan arī izmaiņas augu aizsardzības un selekcijas jautājumos.

Lauksaimniecību ietekmē klimata nestabilitāte

Mūsdienās lauksaimniecību visvairāk ietekmē klimata nestabilitāte. Laikapstākļi nav vienmērīgi, ir grūti prognozēt, kā mainīsies temperatūra vai nokrišņi, pat ar salīdzinoši lielo pieredzi nozarē. Šādas krasas pārmaiņas ietekmē gan sējas, gan ražas nogatavošanās procesus. Klimata pārmaiņas nevajadzētu vērtēt atrauti no ģeopolitiskajiem notikumiem – arī karš tepat pie mūsu robežām rada ietekmi uz vidi un atmosfēru. Aktuāls ir arī jautājums par kukaiņiem – ne tāpēc, ka to kļuvis vairāk, bet tāpēc, ka trūkst efektīvu augu aizsardzības līdzekļu. Nereti rodas jautājums, vai vairākkārt lietot mazāk efektīvu līdzekli ir labāk, nekā retāk izmantot šķietami efektīvāku. 

Karsta vasara var būt gan laba, gan ļoti bīstama

Ražas prognozēšana šādos apstākļos ir sarežģīta. Varam plānot un cerēt, taču beigās visu izšķir māte daba. Pat šopavasar, kad laikapstākļi ir ļoti labi – pietiek mitruma un augšana norit veiksmīgi – nav nekādas garantijas, ka tā būs arī turpmāk, un pieredze liecina, ka mitruma līmenis dažādos Latvijas reģionos var ievērojami atšķirties. Karsta vasara var būt gan laba, gan ļoti bīstama, ja tai sekos lietusgāzes un krusa. Lai nodrošinātu augstu ražas kvalitāti un apjomu, nepieciešama ļoti precīza pieeja visos posmos – no augsnes analīzes, sagatavošanas līdz pat sēklas materiāla izvēlei. Kvalitatīvs sēklas materiāls ir pamats, uz kura tiek būvēta visa raža, tāpēc par vienu no saviem sadarbības partneriem esam izvēlējušies “Linas Agro”. Pareizi izvēlēta šķirne, kas piemērota mūsu klimatiskajiem apstākļiem, ir būtiska. Izvēloties sēklas materiālu, svarīgi ir gan izmēģinājumu dati, gan citu saimnieku atsauksmes.

Slimību izplatības risks 

Ja šķirne nav piemērota mūsu apstākļiem, risks ir liels – var zaudēt ražu, finanses un ieguldīto darba gadu. Protams, ir lauksaimnieki, kuri riskē, un pozitīva iznākuma rezultātā, jaunai šķirnei ir potenciāls ienākt tirgū, taču šādas avantūras noteikti labāk veikt nelielās platībās. Nekvalitatīvs materiāls var radīt slimību un citu problēmu izplatību. Pat tad, kad izmantojam savā saimniecībā pavairoto sēklas materiālu, katru gadu to pārbaudām – dīdzību, 1000 graudu masu, lai pareizi aprēķinātu izsējas normu.

Lēmums sākas ar pieejamu un saprotamu informāciju

Ir daudz un dažādi riski, tāpēc ir būtiski strādāt arī pie informācijas pieejamības – šeit vēl ir daudz darāmā. Nepieciešams plašāks skaidrojums par šķirņu aizsardzību, autoratlīdzībām un sēklkopības jautājumiem kopumā. Šobrīd informācija bieži vien ir nepilnīga vai neskaidra, tāpēc ir būtiski, lai organizācijas, kas veic autoratlīdzību iekasēšanu, skaidrotu un informētu par procesu gaitu, kopumā veidojot caurspīdīgu sistēmu, kurā lauksaimniekiem nerodas bažas par ieguldītajām finansēm. Latvijas lauksaimnieki apzinās kvalitatīva un sertificēta sēklas materiāla nozīmi, taču, diemžēl, nereti tiek pieņemti kompromisa lēmumi starp kvalitāti, izmaksām un iespējām. Nepieciešams arī vairāk neatkarīgo izmēģinājuma lauku, lai lauksaimniekiem būtu pieejami vietējos apstākļos balstīti dati, kas sniegtu iespēju pieņemt pamatotus un ilgtspējīgus lēmumus. Lauksaimniecība šobrīd prasa īpaši rūpīgu pieeju katrai detaļai. Klimata svārstības, jauni izaicinājumi augu aizsardzībā u.c. aspekti nozīmē, ka kļūdas nepieļaušana sākas jau no sēklas materiāla izvēles brīža. Sertificēts un kvalitatīvs sēklas materiāls ir drošības pamats, kas ļauj samazināt riskus, saglabāt ražas potenciālu un ilgtermiņā nodrošināt saimniecības dzīvotspēju un attīstību.