Situācijā, kad Latvijā ir viens no augstākajiem bezdarba līmeņiem Eiropas Savienībā, šķiet pozitīvi, ka gandrīz katrā piektajā uzņēmumā, kurā viesojas Valsts darba inspekcija (VDI), tieši tajā dienā sācis strādāt jauns cilvēks. «No vienas puses, tas ir patīkami, bet patiesībā tas ir blefs,» laikrakstam Neatkarīgā sacījis VDI Darba tiesību nodaļas vecākais juriskonsults Vilnis Virza.
Kā norāda laikraksts, nelegālā nodarbinātība valstī joprojām plaukst, mainījušās ir tās izpausmes, secinājis eksperts. Ja agrāk uzņēmēji vairījās no nodokļu maksāšanas, nenoslēdzot ar darbiniekiem līgumus, tad šobrīd aktuāli ir tā sauktie pirmās darba dienas līgumi. Proti, cilvēks it kā strādā oficiāli, darba devējs var inspekcijai pat uzrādīt dokumentus, kas to apstiprina, taču Valsts ieņēmumu dienestā (VID) par šo faktu neviens nav informēts. V. Virza atzīst, ka ikkatram var gadīties kāda aizķeršanās, taču šāda tendence ir katrā piektajā uzņēmumā, kur viesojusies VDI. «Šiem līgumiem ir simulatīvs raksturs, un to noteikt ir samērā viegli. Par pārkāpumiem informējam VID,» stāstījis juriskonsults.
Pagaidām inspektori šos aizmāršīgos uzņēmējus vēl nevar sodīt, taču ne uz ilgu laiku. Labklājības ministrija piekritusi veikt izmaiņas likumdošanā, kas paredz, ka par šāda veida pārkāpumiem sodi būs līdzvērtīgi kā par nodarbināšanu bez līguma.
Populārākie
- CleanR iegādājies 41,25% SIA Ķilupe kapitāldaļas
- Biroju telpu pārvērtības: ekspertu padomi, kā pārveidot jau iepazītas telpas
- Banku darbība atgriežas 70. gados – cilvēciska pieeja mūsdienīgā tehnoloģiskā izpildījumā
- Plaša Latvijas uzņēmēju delegācija dodas uz Japānu
- Everaus Kinnisvara uzsāk obligāciju publisko piedāvājumu