Šogad, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, ievērojami pieaugusi interese par saules enerģijas realizācijas iespējām gan uzņēmumu, gan mājsaimniecību vidū, liecina enerģētikas uzņēmuma «AJ Power» dati.

«AJ Power» uzņēmumu grupas vadītājs Roberts Samtiņš skaidro, ka saules enerģijas iegūšanā Latvija krietni atpaliek no citām Eiropas valstīm. Neraugoties uz valsts atbalsta trūkumu, tehnoloģiskā attīstība un saules paneļu cenu kritums ievērojami veicinājis iedzīvotāju interesi par saules enerģijas risinājumiem.

«AJ Power» uzstādītie saules paneļi saražojuši jau 580 000 kWh (580 MWh), kas ir pietiekams apjoms, lai gadu nodrošinātu ar elektroenerģiju vairāk nekā 400 mājsaimniecības. Pateicoties saražotajai saules enerģijai, atmosfērā nav nonākuši 63,22 tonnas CO2 un to īpašniekiem ietaupīti izdevumi par elektroenerģiju aptuveni 99 700 eiro apmērā. Saules paneļu projekti īstenoti gan privātmājām un zemnieku saimniecībām, gan ražotnes ēkām. Vairums no tiem – uz jumtiem, lai lietderīgi izmantotu platību, taču atsevišķos gadījumos saules paneļi novietoti arī uz zemes.

Puse (50%) no «AJ Power» saules paneļu projektu tiek īstenoti juridisko personu segmentā ar mērķi palielināt neatkarību no citiem enerģijas resursiem, kā arī ietaupīt uz elektrības izmaksām, kas aizvadītā gada laikā ir ievērojami pieaugušas.

«Pēdējā laikā interese uzstādīt saules paneļus būtiski pieaugusi tādās nozarēs kā kokapstrāde, metālapstrāde un nekustamie īpašumi. Uzņēmumi meklē alternatīvus risinājumus elektroenerģijas nodrošināšanai un ieguldījumu saules paneļu uzstādīšanā redz kā vērtīgu investīciju,» stāsta Roberts Samtiņš.

Šogad realizēti vairāki apjomīgi un inovatīvi projekti privātpersonu sektorā. Nepārtraukti tiek izstrādāti jauni, individuāli saules paneļu projekti mājsaimniecībām – šobrīd pārsvarā privātmājām.

Tie lielākoties ir saules paneļi uz ēku jumtiem, taču interese palielinās arī par akumulatoru izmantošanas iespējām saules paneļu sistēmās –- tā, piemēram, Dobelē tika uzstādīta sistēma ar 21 saules paneli un akumulatoru, kas spēj uzkrāt 7,7 kWh saražotās elektroenerģijas. Šāda sistēma ļauj ne tikai iegūt elektroenerģiju, bet arī to uzkrāt vēlākam pašpatēriņam.

«Saules paneļu sistēmu risinājumi paliek aizvien pieejamāki un finansiāli izdevīgāki gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām, tāpēc arī pieprasījums pēc kvalitatīvu saules paneļu projektu izstrādes pieaug. Latvijā situācija uzlabojas, taču joprojām krietni atpaliekam no pārējām Baltijas valstīm,» skaidro R. Samtiņš un uzsver, ka «valsts atbalsts saules enerģijas attīstībā Latvijā ir nepietiekams. Līdzīgi kā tādām Eiropas lielvalstīm kā Vācija un Nīderlande, arī mums ir visi nepieciešamie priekšnosacījumi, lai efektīvi izmantotu saules resursu.»