Vēja un saules enerģētika ir lētākais un ātrāk ieviešamais risinājums, intervijā Dienas Biznesam pauž Zviedrijas enerģētikas uzņēmuma Eolus valdes priekšsēdētājs Pērs Vitalisons (Per Witalisson) un izpilddirektors Kristers Badens Hansens (Christer Baden Hansen).

Kas ir Eolus – kāda ir uzņēmuma īsā vēsture, tajā skaitā Latvijā? 

Kristers Badens Hansens (K. B. H.): Eolus ir biržā kotēts Zviedrijas uzņēmums ar aptuveni 30 tūkstošiem akcionāru. Mūsu galvenais darbības virziens ir atjaunojamās enerģētikas attīstīšana. Mēs īstenojam vēja un saules enerģijas projektus, kā arī izstrādājam risinājumus enerģijas uzkrāšanai un uzglabāšanai. Strādājam šajā jomā jau vairāk nekā 30 gadus – savu pirmo vēja turbīnu uzstādījām vēl 1991. gadā, un šajā laikā esam no maza vietējā uzņēmuma, tā laika start-up, pārtapuši par biržā kotētu kompāniju un piedalījušies (co-contracted) vairāk nekā 800 vēja turbīnu uzstādīšanā.

Esam veidojuši projektus gan sauszemē, gan atkrastē. Galvenie tirgi, kuros strādā Eolus, ir Ziemeļvalstis, Baltijas valstis un Polija, tāpat mēs īstenojam projektus vēl citās Eiropas valstīs un arī ASV. 

Baltijas valstīs Eolus strādā kopš 2004. gada, kad sākām būvēt vairākus megavatus lielu vēja parku Igaunijā, Sāremā salā. Darbu Latvijā ar savu vietējo komandu mēs uzsākām jau 2011. gadā, kad vēja turbīnu izmantošana elektrības ražošanai Latvijā vēl bija jauna ideja. Šo gadu laikā novērojām, kā mainījās lēmumu pieņēmēju un visas sabiedrības attieksme pret atjaunojamo enerģiju kopumā un īpaši pret vēja enerģiju. Protams, visā Eiropā liels grūdiens atjaunojamās enerģijas ražošanas attīstībai bija 2022. gada februāris, kad daudzas valstis kritiski izvērtēja elektroenerģijas pietiekamību un savas ražošanas iespējas. Tas deva pozitīvu grūdienu visai atjaunojamās enerģijas nozarei. 

Latvijā mūsu ievērojamākais darba rezultāts ir vēja parka Pienava (Pienava Wind) projekts Tukuma novadā, kas būs lielākais vēja parks Latvijā, tagad ir nonācis līdz reālas īstenošanas stadijai un ir jau uzsākti būvdarbi. Vēja parka darbības un elektroenerģijas ražošanas uzsākšana tiek plānota 2027. gadā. Paredzams, ka parks ik gadu saražos aptuveni 500 GWh elektroenerģijas.

Es atsevišķi vēlētos uzsvērt, ka tas ir ļoti nozīmīgs projekts gan mums kā uzņēmumam, gan arī Latvijai. Plānotās būvniecības investīcijas projektā ir aptuveni 215 miljonu eiro apmērā. Tas ne tikai tiks īstenots ar plašu vietējo uzņēmumu, piegādātāju u.c. līdzdalību, nodrošinot jaunas darba vietas un ieņēmumus vietējam biznesam, bet arī palielinās visu Latvijas kopējo elektroenerģijas izstrādi un nodrošinās ap 7% no elektroenerģijas patēriņa. 

Visu interviju lasiet 15.jūlija žurnālā Dienas Bizness!

Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.