Kā top? 3D kartes

Ražošana
2019. gada 8. novembris 10:07

3D kartes, sākot ar magnētiņu pie ledusskapja līdz A0 formāta Alpu kalnu ainavai, kas precīzi līdz milimetram atbilst realitātei, ir pašmāju uzņēmuma veikums, kas iespējams, pateicoties «Uzlex» vakuumformēšanas tehnoloģijai un radošam komandas darbam.

Vizuālo tehnoloģiju centrs SIA «WMT Baltic» jau vairāk nekā divdesmit gadu garumā nodarbojas ar industriālās drukas, lāzergriešanas un citu tehnoloģiju izmantošanu, kā arī dažādu drukas materiālu, celtniecības plastikātu, instrumentu un citu ar reklāmu saistītu produktu izgatavošanu un tirdzniecību.

Viens no tiem ir produktu zīmols «Uzlex», kurā ietilpst profesionālo instrumentu ražošana darbam ar pašlīmējošām plēvēm, vakuumiekārtu un polimēru ražošana, kā arī gatavo produktu izstrāde izmantojot šo tehnoloģiju. Zīmols «Uzlex 3D Map Publisher» tika izstrādāts ar mērķi piešķirt formu apdrukātajiem materiāliem, padarot izstrādājumus, kas bieži kalpo kā reklāmas, suvenīri vai vides objekti, aizraujošākus.

Tā kā vakuumformēšanas iekārta jau bija izgatavota un uzņēmuma piedāvājumā atradās gana liela plāno plastikātu izvēle, radās arī ideja savienot visas iespējas vienā un sākt ražot 3D kartes. Uzņēmums ar plastikāta tirgošanu nodarbojās jau vairāk nekā 20 gadus, līdz ar to gan tehnoloģija, gan materiāli darbiniekiem nebija jaunums un ātri tapa skaidrs, kas būs vislabāk piemērots arī karšu ražošanai. Tolaik tas bija jaunums, ko Eiropā izgatavoja tikai Itālijā un Vācijā.

Šodien «Uzlex» produkti, tai skaitā kartes, tiek pārdotas visā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Jaunzēlandē, ASV, un, protams, Baltijas valstīs, kur uzņēmums realizē arī individuālus projektus 3D karšu izstrādei.

No konkurentiem tepat Eiropā «Uzlex» atšķiroties ar precīzāku druku apvienojumā ar vakuumformēšanu. Tieši tas arī ir ražošanas lielākais izaicinājums.

Karšu ražošanas process notiek Rīgā un ražotnē ārpus Rīgas, kur kartes tiek formētas. Uzņēmuma stiprā puse ir tā, ka paši gan izstrādā tehnoloģijas, ko pielieto ražošanā, un pēcāk rada produktus no sākuma līdz beigām - ierāmētus un iesaiņotus, kādi tie nonāk pircēju rokās.

3D kartes var atrast lielā daļā grāmatnīcu, kā arī uzņēmums sadarbojas ar pašvaldībām, izglītības iestādēm, institūcijām un uzņēmumiem, nereti izpildot arī individuālus pasūtījumus, kā, piemēram, velomaršrutu kartes, sezonālas kartes un kartes, ko rotā uzņēmumu atpazīstamības zīmes. Skolām kartes ir svarīgas, jo bērniem, redzot Latvijas reljefa karti, veidojas cits priekšstats par zemi, kur viņi dzīvo, stāsta I.Paleja.

«Uzlex 3D» karšu izdevniecībā darbojas vairāki speciālisti, kuri izstrādā 3D kartes failus, frēzē, drukā, un vakuumformē. Kartes izveide ir ilgstošs process, darbs iekļauj vajadzību katrā kartē pārbaudīt atainotās apdzīvotās vietas nosaukumu un iedzīvotāju skaitu. Nereti nākas sazināties ar ārvalstu karšu izdevējiem, kas var precizēt izmaiņas kartē savas valsts robežās.

Dati reljefa izveidei tiek iegūti ar satelīta palīdzību, taču, tā kā zeme ir apaļa, bet karte plakana, tad, pārliekot formu plaknē, rodas neprecizitātes. I.Palejas darbs ir salīdzināt karti ar formu, lai kalni būtu tur, kur jābūt kalniem, un upes - kur jābūt upēm. Forma vienmēr tiek pielāgota kartei un, jo lielāka karte, jo precīzāka tā būs. «Tas ir interesants un sarežģīts process,» komentē dizainere. Kartes tiek veidotas un pielāgotas programmā.

Pastkartes izmēra formas pielīdzināšana kartei aizņem vairākas stundas darba, taču darbs ar A0 karšu izstrādi aizņem līdz pat sešiem mēnešiem. Kad kartes forma ir izstrādāta datorprogrammā, tā tiek izfrēzēta. A0 izmēra forma tiek frēzēta vairākas dienas, līdz ar to šāda izmēra kartes formas izgatavošanas izmaksas sniedzas līdz pat 2000 eiro, atklāj I.Paleja

Pateicoties jauniem produktiem, pēdējo divu gadu laikā karšu ražošanas apjomi uzņēmumā dubultojušies. Idejas vēl neesot izsmeltas, jo kartes varot pielāgot svētkiem un personalizēt. I. Paleja ar prieku saka, ka viņai kā dizainerei ir ļoti svarīgi, ka, darbojoties uzņēmumā, viņa var izgatavot teju jebko. 

Eiropas tirgum ir radītas apmēram 15 valstu kartes, ar kurām uzņēmums uzrunā jaunus partnerus katrā valstī. Parasti tas notiek, sazinoties tieši ar karšu izdevējiem vai jaunus partnerus satiekot izstādēs. «WMT Baltic» grāmatu izdevēju un reklāmas speciālistu izstādēs piedalās regulāri, tostarp izstādēs Stambulā, Londonā, Frankfurtē un citur. Nākamā tikšot izgatavota Francijas karte.

Raksta galerijā skatāms 3D karšu tapšanas process!