Igaunijas piena pārstrādes uzņēmuma «Tere ja Farmi Piimatoostus» vadītājs Ilo Kivine paudis viedokli, ka piena ražošana un piena liellopu audzēšana Igaunijā ir apdraudēta valsts īstenotās politikas dēļ, jo tā atšķirībā no pārējām Eiropas valstīm tā lauksaimniecības sektoru atstājot novārtā.

Uzņēmuma vadītājs izplatījis paziņojumu, kurā norādījis, ka piena pārstrādes sektors Igaunijai ir ļoti nozīmīgs, jo trešā daļa ieņēmumu lauksaimniecībā ir saistīti ar pienu. «Sektoru ietekmē gan iespējamas jaunas muitas nodevas lielvaru starpā, gan jaunais Eiropas Savienības budžeta periods, kurā Igaunija līdz šim ir bijusi acīmredzami viena no pēdējām atbalsta saņēmējām,» paudis Kivine.

Viņa aplēses liecina, ka Igaunijas lauksaimniecības liktenis ir atkarīgs no piena ražošanas jaudas. «Igauniju var uzskatīt par daļu no globālās piena tirdzniecības, bet ar 238 miljonu eiro kopējo ražošanas vērtību mēs veidojam tikai 0,4% no Eiropas Savienības piena ražošanas vērtības, kas ir nekas, un, tēlaini runājot, piena karā, kurā valstis mēģina sasniegt labākus rezultātus nekā citas, mēs esam pēdējie - mēs zaudējām karu, padevāmies,» teicis «Tere ja Farmi Piimatoostus» vadītājs.

Kivine uzsvēris, ka Igaunija vienmēr būs starp atpalicējām šajā jomā, ja nākotnē nerīkosies citādi. Vienlaikus viņš pauda, ka arvien sarežģītāk kļūst darīt kaut ko citādi. Vienatnē eksporta palielināšana kļūst arvien sarežģītāka, jo saspīlētā politiskā situācija spēcīgi ietekmē tirgus, norādījis uzņēmējs.

«Galvenais ir labi izmantot jaunās situācijas sniegtās iespējas un novērst riskus. Tirgu slēgšanas vietā mums tie ir jāatver. Pieprasījums ir, bet mēs to nevaram izpildīt,» atzina Kivine.

Viņš apgalvoja, ka atšķirībā no Igaunijas citas Eiropas valstis arvien vairāk atbalsta lauksaimniekus, kas, viņaprāt, ir saprātīga politika pašreizējos apstākļos. «Politika ir radījusi grūtības, un politikai tās arī jāatrisina,» uzņēmējs uzstāja.

«Vienlaikus mūžīgi nevar paļauties uz valsti, un tikai kompānijas, kas spēj neatkarīgi attīstīties un procesam piesaistīt par sevi gudrākos, spēs izdzīvot. Produkti tiek radīti, sadarbojoties ar izpētes institūcijām, kas izceļas tirgū,» teica «Tere ja Farmi Piimatoostus» vadītājs.

Kivine piebilda, ka piena produktu un citu ātri bojājošos produktu eksports tālāk par Eiropas tirgu ir izaicinājums, kas kompānijai drīzumā ir jāatrisina. «Tomēr funkcionālo piena produktu ar eksporta potenciālu attīstībai jānotiek vienlaikus ar ražošanas automatizāciju, tādējādi samazinot algu izmaksas un palielinot ražošanas efektivitāti, ātrumu un elastību,» viņš norādīja.

«Tere» un «Farmi Piimatoostus» veido Igaunijas piena pārstrādes grupu, kuras ražotnes atrodas Jehvi, Pelvas un Vīlandes apriņķos. Grupa vidēji iepērk 500 tonnas piena dienā. Kompānija daļu produkcijas eksportē uz 20 valstīm. Tajā strādā 572 cilvēki.